Głęboki cyklon uderzył w Europę. Wiatr osiągnął 170 km/h. Czy wichury zagrożą Polsce?
Zapowiadaliśmy, że pod koniec września w rejonie północno zachodniej Europy rozwinie się pierwszy w tym sezonie jesiennym bardzo głęboki niż. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 960 hPa. Cyklon nosi imię Walburga. Jego centrum znajduje się nad Atlantykiem między Islandią i Wielką Brytanią. Przynosi wysokie fale sztormowe oraz wichury notowane w Irlandii, Wielkiej Brytanii i na Wyspach Owczych. Słabsze wichury przed końcem dnia spowoduje również na Morzu Północnym oraz na wybrzeżu północnej Francji, Krajów Beneluksu i Norwegii. Wiatr maksymalnie osiągnął 170 km/h. Taki poryw odnotowano w Szkocji. Sprawdźmy, czy spowoduje również wichury w Polsce?
Głęboki niż ze strefą frontową zbliżający się w rejon Wysp Brytyjskich. Foto: NASA, 30 września 2022
Wiatr zgodnie z prognozami najsilniej powiał w Szkocji, a także lokalnie na północy Anglii. W rejonach górskich wiatr rozpędził się do 130-170 km/h. Na wyspie Fair Isle w archipelagu Szetlandów było 119 km/h. Z kolei w głębi lądu Wysp Brytyjskich, tak jak zapowiadaliśmy bardzo powszechne były porywy wiatru w wielu miejscach do 70-110 km/h.
Wichury w Wielkiej Brytanii. Zanotowane porywy wiatru, 30 września 2022. Dane: Ogimet / Met Office
Silny wiatr spowodował lokalne niewielkie uszkodzenia, ponadto chwilowo wstrzymał kursowanie przepraw promowych, szczególnie na odsłoniętych obszarach północno zachodniej Szkocji i północnej Irlandii.
Wichury zanotowane w Wielkiej Brytanii i Szkocji do godziny 16:30, 30 września 2022
Ciśnienie w centrum pogłębiającego się niżu Walburga w czasie uderzenia wichury w Wielką Brytanię spadło poniżej 965 hPa. Na tym jednak nie koniec, bo niż ten ponownie zawróci w rejon wschodniej Islandii, gdzie w nocy jeszcze bardziej się pogłębi. Ciśnienie może wtedy spaść do około 956 hPa. To będzie głęboki cyklon, jak na europejskie standardy. Przyniesie wtedy na Islandii intensywne opady deszczu i śniegu oraz sztorm w rejonach przybrzeżnych.
Prognozowane położenie głębokiego niżu w rejonie Islandii o godzinie 02:00, 1 października 2022
Niż ten wpłynie również na pogodę w Polsce, bo front atmosferyczny z nim związany przejdzie przez nasz kraj między 1-2 października. Przyniesie opady deszczu w wielu regionach. Ponadto rozwinie się niewielki niż wtórny nazwany Walburga II nad Skandynawią. Ośrodek ten zostanie później wchłonięty przez niż nad Rosją, ale w tym czasie nieco zaostrzy gradient ciśnienia w Polsce i również u nas wiatr miejscami i okresowo się nasili.
Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 2 października 2022
Najsilniejszy wiatr jest wtedy prognozowany w górach, miejscami w Tatrach i Sudetach może osiągnąć do około 80-100 km/h. W głębi kraju porywy wiatru będą słabsze, do około 40-65 km/h. Nie powinny więc stanowić większego zagrożenia. Poza górami na ogół nie zostanie odnotowany próg wichury, czyli wiatr od 70 km/h.
Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 3 października 2022
Krótko mówiąc - w Polsce w najbliższych dniach nadal nie musimy się obawiać większego zagrożenia ze strony pogody i dobrze. Sytuację monitorujemy non stop, dlatego zawsze ze stosownym wyprzedzeniem dowiecie się o groźnych zjawiskach. Z nami nic istotnego Wam nie umknie.
DobraPogoda24.pl