| |
Zagrożenie!
Głęboki cyklon sprowadzi wichury. Wiatr przekroczy 120 km/h i będą burze z ulewami. Wpłynie na pogodę w Polsce

Głęboki cyklon sprowadzi wichury. Wiatr przekroczy 120 km/h i będą burze z ulewami. Wpłynie na pogodę w Polsce

Warunki atmosferyczne szczególnie na europejskim obszarze synoptycznym musimy ciągle monitorować, aby pogoda nas nie zaskoczyła. Najnowsze prognozy wskazują na powstanie głębokiego cyklonu, który znad Atlantyku uderzy pod koniec marca w zachodnią Europę. Przyniesie potężne wichury z wiatrem w porywach ponad 100-120 km/h, a ponadto burze z ulewnym deszczem i gradem. Cyklon wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce na przełomie marca i kwietnia 2023.

Głęboki cyklon uderzy w zachodnią Europą w rejonie Francji. Prognoza położenie i zasięgu wichury wraz z porywami wiatru o godzinie 02:00, 31 marca 2023

Głęboki cyklon sprowadzi wichury, wiatr przekroczy 120 km/h, wpłynie na pogodę w Polsce na przełomie marca i kwietnia 2023

Układ niżowy z którego rozwinie się głęboki cyklon już jest widoczny na najnowszych zdjęcia satelitarnych. Niż ten początkowo znajduje się w rejonie wschodniego wybrzeża USA, a następnie bardzo szybko przemieści się przez cały Atlantyk i jednocześnie tuż przed uderzeniem w zachodnią Europę znacznie się pogłębi. Będzie to możliwe dzięki obecności silnego prądu strumieniowego. Cyklon dokładnie przejdzie w osi tego wiru troposferycznego, a w takich warunkach zawsze potencjalne niże mają doskonałe warunki do rozwoju.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego pod którym rozwinie się głęboki cyklon z wichurami o godzinie 02:00, 31 marca 2023

Cyklon przyniesie wichury pod koniec marca 2023 na zachodzie Europy w rejonie Francji, wpłynie na pogodę w Polsce

Cyklon w rejonie zachodniej Francji uderzy między 30-31 marca. Przyniesie silne wichury szczególnie na obszarze tego kraju. Nad otwartymi wodami oceanu na zachód od wybrzeża Francji wiatr w porywach może osiągnąć według wyliczeń modelu ECMWF do 130-160 km/h powodując jednocześnie silny sztorm, a w głębi francuskiego lądu ponad 80-120 km/h.

Prognozowane położenie cyklonu i zasięg wichury w rejonie Francji o godzinie 08:00, 31 marca 2023

Cyklon nadciąga z zachodu, będzie potężna wichura we Francji, prognoza wiatru 31 marca 2023

Ciśnienie w centrum cyklonu przed uderzeniem w zachodnią Europę spadnie do około 978-980 hPa, a następnie w rejonie Anglii niż zacznie się wypełniać i dalej przesuwać na wschód Europy aż dotrze do Polski. Jego centrum nad naszym krajem jest spodziewane około 1 kwietnia.

Prognozowane porywy wiatru o godzinie 14:00, 31 marca 2023

Potężny cyklon i wichury na zachodzie Europy, prognoza wiatru we Francji, 31 marca 2023

W tym czasie między 30-31 marca spowoduje potężne wichury w zachodniej Europie, zwłaszcza na obszarze Francji, ponadto między Anglią, Francją, Belgią i Niemcami wystąpią burze z ulewnym deszczem i gradem. Następnie układ wypełniającego się niżu wpłynie na warunki pogodowe w Polsce, gdyż między 30 marca i 1 kwietnia zaciągnie do kraju cieplejsze powietrze i wrócą wiosenne temperatury, ale miejscami wystąpią również przelotne opady deszczu i burze.

Prognozowana suma opadów na zachodzie Europy do 31 marca 2023

Prognoza sumy opadów w Polsce i Europie do 31 marca 2023

Na szczęście cyklon ten nie spowoduje większego zagrożenia ze strony wiatru w Polsce. Zupełnie inaczej będzie na zachodzie Europy, zwłaszcza we Francji. W tym kraju z pewnością pojawią się straty materialne i przerwy w dostawie prądu. Gdy niż znajdzie się nad wschodnią Europą i jednocześnie nasz kraj będzie na zachód od jego centrum, to wtedy z północy ponownie napłynie chłodniejsza masa powietrza i czeka nas kolejne ochłodzenie od około 2 kwietnia, dzień wcześniej już na północnym zachodzie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!