| |
Zagrożenie!
Głęboki cyklon przyniesie wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. Ciśnienie spadnie poniżej 962 hPa

Głęboki cyklon przyniesie wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. Ciśnienie spadnie poniżej 962 hPa

Wraz z początkiem ostatniej dekady grudnia w Polsce ruszyła na dobre silna cyrkulacja strefowa i zima ze śniegiem i mrozem ustąpiła. Wskaźnik NAO aktywności północnego Atlantyku przechodzi na dodatnią wartość i będzie się utrzymywał w kolejnych dniach stycznia 2023, a to oznacza obecnie brak ryzyka powrotu zimowej pogody. Czekają nas częste wędrówki frontów atmosferycznych z przelotnymi opadami, a nawet lokalnymi burzami, wysokimi temperaturami oraz okresy z silniejszym wiatrem, w tym z możliwymi wichurami. Dynamiczną pogodę będą powodować głębokie cyklony atlantyckie. Jeden z nich spowoduje silną wichurę około 30 grudnia w zachodniej i północno zachodniej Europie. Wiatr w porywach może przekraczać 100 km/h, a ciśnienie w centrum niżu spadnie poniżej 962 hPa.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w zachodniej i północno zachodniej Europie, jakie mogą wystąpić do 30 grudnia 2022

Wichury i cyklon z wiatrem powyżej 100 km/h w Europie, prognoza wiatru 30 grudnia 2022

Znaczna aktywność Atlantyku w sezonie zimowym zawsze chroni szczególnie zachodnią, południową i środkową Europę przed nastaniem silnego mrozu, śnieżyc i generalnie prawdziwej zimy. Najnowsze prognozy potwierdzają, że styczeń 2023 będzie miesiącem znacznie cieplejszym niż wynika to z normy klimatycznej. Pewnego powrotu zimy do Polski nadal nie widać, co najmniej do okolic do końca pierwszej dekady stycznia, a może i dłużej. Mogą co najwyżej zdarzyć się miejscami zimowe epizody, zwłaszcza w górach.

Prognozowany głęboki cyklon w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, 30 grudnia 2022

Głęboki cyklon przyniesie wichury i brak zimy, prognoza wiatru i ciśnienia 30 grudnia 2022

Naszą uwagę przykuwa obecnie prognozowany głęboki niż, jaki ma się pojawić w rejonie Wysp Brytyjskich około 30 grudnia. Niż przyniesie przelotne ulewne opady deszczu, wiatr o sile wichury, a nawet lokalne burze w zachodniej Europie. Pogoda będzie dynamiczna szczególnie między Wielką Brytanią, Irlandią, częściowo Francją, przez Kraje Beneluksu po zachodnią i północno zachodnią Skandynawię. Wiatr w porywach na tym obszarze może osiągnąć nawet 70-130 km/h. 

Prognozowane położenie cyklonu i zasięgu strefy frontowej z opadami o godzinie 13:00, 30 grudnia 2022

Głęboki cyklon przyniesie wichury, ulewy i burze, 30 grudnia 2022

Trajektorię ośrodków niżowych znad Atlantyku zbliżających się do Europy napędza prąd strumieniowy usytuowany obecnie na zachodzie i północnym zachodzie kontynentu. Kieruje on cyklony znad oceanu w rejon Wysp Brytyjskich, a następnie nad Skandynawię. Z niżami są związane strefy frontów atmosferycznych, które wpływają na pogodę na znacznie większym obszarze Europy, w tym w Polsce.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europę, 30 grudnia 2022

Silne wichury, ulewy i burze w Europie, prognoza prądu strumieniowego 30 grudnia 2022

Omawiany cyklon wpłynie na pogodę w Polsce, bo zaciągnie do środkowej Europy bardzo ciepłe powietrze. Z tego powodu na przełomie grudnia i stycznia, temperatura w naszym kraju może sięgnąć nawet 10-17 st. C.

Prognozowane porywy wiatru na zachodzie i północnym zachodzie Europy, 30 grudnia 2022. Model ECMWF

Będą wichury i burze w Europie, prognoza wiatru 30 grudnia 2022

W czasie przemieszczenia niżu nad Skandynawię wzrośnie również prędkość wiatru w Polsce, ale ostatecznie będzie ona zależna od dokładnej trajektorii niżu, którą będziemy weryfikować w najbliższych dniach. W przypadku ryzyka wichury na większym obszarze kraju wydamy stosowne ostrzeżenia meteorologiczne. Aktualnie prognozy wskazują możliwość silniejszego wiatru, głównie na północy oraz w rejonach podgórskich. W kolejnych dniach zalecamy śledzić codziennie najnowszą mapę synoptyczną. Dzięki temu będzie wiedzieć, gdzie znajdują się aktywne cyklony i dokąd sięga zasięg ich frontów atmosferycznych. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!