| |
Zagrożenie!
Głęboki cyklon przyniesie wichury i burze. Wiatr w Polsce do 100 km/h. Będą lokalne szkody

Głęboki cyklon przyniesie wichury i burze. Wiatr w Polsce do 100 km/h. Będą lokalne szkody

Nadal bardzo skrupulatnie śledzimy prognozy przejścia cyklonu, jaki w Polsce ma przynieść wichury, a także śnieżyce i deszcz pod koniec stycznia. Wiatr w porywach osiągnie do około 50-100 km/h. Miejscami może powodować szkody, w tym w drzewostanie oraz być przyczyną lokalnie przerw w dostawie energii elektrycznej. Z głębokim cyklonem będzie związany front atmosferyczny, który przejdzie przez cały kraj. Miejscami w rejonie opadów konwekcyjnych mogą również wystąpić burze. Sprawdźmy, najnowsze prognozy wiatru i trajektorii niżu.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce i Europie w czasie oddziaływania cyklonu schodzącego znad Skandynawii w kierunku Rosji, 30 stycznia 2023

Głęboki cyklon przyniesie wichury i burze w Polsce i Europie, prognoza wiatru 30 stycznia 2023

Aktualne prognozy wiodących modeli numerycznych nadal potwierdzają powstanie, rozwinięcie i przejście głębokiego cyklonu. Niż znad Atlantyku przez Morze Norweskie wejdzie nad Skandynawię i następnie przez Bałtyk, rejon Polski i Krajów Nadbałtyckich będzie kierował się nad Rosję. W tym czasie zwiększy się poziomy gradient ciśnienia. Między centrum niżu, a południową Polską różnica ciśnienia może sięgać około 45-50 hPa.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 30 stycznia 2023

Cyklon sprowadzi wichury, burze i śnieżyce w Polsce, prognoza wiatru 30 stycznia 2023

Cyklon przemieszczając się nad Skandynawią spowoduje nasilenie wiatru szczególnie na obszarze, od Szkocji przez Morze Północne, południową Szwecję, Danię, Niemcy, Czechy po Polskę, Białoruś, Litwę, Norwegię i Rosję. Na tym obszarze Europy miejscami odczujemy silny wiatr między 30-31 stycznia. Najsilniej powieje na otwartych wodach Morza Północnego i południowego Bałtyku oraz w górach, ale i na nizinach w głębi lądu może powodować lokalne szkody materialne.

Prognozowane położenie głębokiego cyklonu wchodzącego nad Atlantyk około godziny 02:00, 30 stycznia 2023

Będą wichury, burze, ulewy i śnieżyce, przejdzie głęboki cyklon, prognoza wiatru i ciśnienia, 30 stycznia 2023

W Polsce niż dynamiczną pogodę przyniesie około poniedziałku 30.01. Będzie z nim związana strefa frontowa, która z północy przejdzie na południowy wschód kraju. Na swej drodze przyniesie śnieg i deszcz. Za frontem napłynie chwiejne powietrze. Rozwiną się w nim w wielu regionach rozproszone przelotne opady konwekcyjne. Mogą wystąpić lokalne burze, w tym miejscami śnieżne. Pora wystąpienia zjawisk będzie zależna od dokładnej trajektorii niżu, dlatego jeszcze do omawianego terminu należy brać poprawkę na możliwą korektę prognozy.

Aktualnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie oddziaływania cyklonu na pogodę w środkowej Europie, 30 stycznia 2023

Wichury i burze w Polsce, najnowsza prognoza wiatru 30 stycznia 2023

Porywy wiatru miejscami w górach będą silniejsze, gdyż model GFS ze względu na swoją siatkę nievprzewiduje dobrze wiatru w rejonach podgórskich i górskich.

Wstępnie prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską i Europą, 30 stycznia 2023

Prognoza prądu strumieniowego w Polsce i Europie, gdzie będą wichury, 30-31 stycznia 2023

Przepływ powietrza nad Europą będzie napędzał również prąd strumieniowy. Jest on prognozowany na południe od osi przesuwającego się niżu. Do omawianego terminu jest jeszcze kilka dni. Czekają nas zatem korekty prognoz, bo są ostatecznie zależne od ciśnienia w centrum niżu oraz jego dokładnej trajektorii. Nie zmienia to faktu, że wiatr o sile wichury wystąpi, szczególnie w północnej Polsce. Następne prognozy tego wiatrowego incydentu będą coraz dokładniejsze. Sytuacje nadal śledzimy i będziemy prezentować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!