| |
Zagrożenie!
Gigantyczny mróz na wschodzie. Temperatura spadła do blisko -63 stopni. Ujemne temperatury nadciągną do Polski

Gigantyczny mróz na wschodzie. Temperatura spadła do blisko -63 stopni. Ujemne temperatury nadciągną do Polski

Nadal na wschodzie w części azjatyckiej Rosji obserwujemy gigantyczny mróz. Najnowsze pomiary wskazują na temperatury spadające do blisko -63 st. C. i to na standardowej wysokości 2m w klatce meteorologicznej. Przy gruncie mróz może być jeszcze większy. Aktualnie Rosja jest najzimniejszym krajem i regionem na świecie. Nawet na Grenlandii i Alasce nie ma aż tak silnego mrozu. W tym tygodniu ujemne temperatury pojawią się również w Polsce w wielu regionach, lokalnie wystąpi mróz dwucyfrowy, ale nie będzie to wyjątkowo silna fala  ochłodzenia. Sprawdźmy, gdzie mróz jest największy i kiedy pojawi się w naszym kraju na znacznym obszarze.

Gigantyczny mróz w Rosji. To obecnie najzimniejszy kraj na Ziemi. Prognozowana temperatura, jaka może wystąpić między 17-27 stycznia 2023

Gigantyczny mróz na wschodzie Rosji, temperatura spadła do -63 st. C. w styczniu 2023, mróz pojawi się w Polsce

Temperatury spadające poniżej -60/-30 st. C. obejmują obecnie przeważającą część Rosji. Jest to bez wątpienia aktualnie najzimniejszy kraj o tej porze roku na Ziemi. Minionej nocy w miejscowości Tongulakh w maltanińskim Okręgu Wiejskim Górnego Okręgu w Republice Sacha w Rosji, temperatura spadła do aż -62,3 st. C. Rosyjska Jakucja jest w tej chwili najzimniejszym regionem na naszej planecie. W żadnym innym regionie temperatury nie są niższe.

Gigantyczny mróz notowany w Rosji, 16 stycznia 2023. Dane: Ogimet

Potężny mróz w Rosji, temperatura do -63 st. C., mróz nadciągnie w styczniu 2023 do Polski

Rosjanie straszyli Europejczyków trzaskającym mrozem, tymczasem to właśnie oni w tym sezonie zimowym najbardziej marzną. Silny mróz obejmuje wiele regionów Rosji, w tym także Terytorium Chabarowskie. Temperatura powietrza w Rosji w wielu regionach jest nawet o 6-11 st. C. poniżej normy. Zespoły operacyjne i konserwacyjne muszą być w stanie najwyższej gotowości, aby na czas zapobiec wszelkim awariom przesyłu energii elektrycznej i cieplnej. 

Potężny mróz kontra rosyjska tradycja

Wyjątkowo ciężki zapowiada się dla Rosjan 19 stycznia, gdy będą obchodzić Objawienie Pańskie. Mieszkańcy wielu regionów tradycyjnie zanurzą się w chrzcielnicy, a to przy silnym mrozie może powodować problemy. W dniu święta będą organizowane miejsca do kąpieli. O przebieg uroczystości bez incydentów zadbają ratownicy.

Mróz wróci do Europy. Prognozowany zasięg adwekcji chłodnego powietrza na wysokości 1,5 km, 21 stycznia 2023 nad ranem

Silny mróz na wschodzie, ujemne temperatury dotrą do Europy i Polski, prognoza temperatury 21 stycznia 2023

W drugiej połowie tego tygodnia chłodniejsze powietrze napłynie również do Europy i sięgnie nawet północnej Afryki. Na tym obszarze, szczególnie w nocy pojawią się ujemne temperatury, ale oczywiści skala mrozu będzie nieporównywalna do tego w Rosji.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 19 stycznia 2023 nad ranem

Mróz wróci do Polski, prognoza temperatury 19 stycznia 2023

Większy dwucyfrowy mróz pojawi się tylko miejscami i to pod warunkiem wystąpienia nocnych przejaśnień i rozpogodzeń. Będzie to jednak mizerny mróz w porównaniu do normy klimatycznej i mrozu, jaki o tej porze roku powinien występować.

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce, 20 stycznia 2023 nad ranem

Mróz w Polsce, najnowsza prognoza temperatury 20 stycznia 2023

Mimo, że wrócą temperatury ujemne i ogólnie poczujemy ochłodzenie, to spadek temperatury będzie na tyle słaby, że średnia temperatura dobowa w Polsce nadal na ogół utrzyma się powyżej normy. Takie to właśnie mamy teraz często zimy.

Przewidywany mróz w Polsce, 23 stycznia 2023 nad ranem

Ochłodzenie i mróz wkroczy do Polski, prognoza temperatury 23 stycznia 2023

Chłodne powietrze z północy zaciągną niże również w głąb południowej i zachodniej Europy. Niewielkie przymrozki i miejscami mróz wystąpi także na Bałkanach, w Hiszpanii, Francji we Włoszech, a nawet w północnej i północno zachodniej Afryce.

Prognozowany zasięg mrozu w Europie, 23 stycznia 2023 nad ranem

Mróz w Europie, prognoza temperatury 23 stycznia 2023

Chłodne powietrze w basenie Morza Śródziemnego da impuls do tworzenia lub wzmacniania się niżu, który w wielu krajach przyniesie ulewy i śnieżyce. Część tych opadów dotrze również do Polski o czym na bieżąco będziemy informować w prognozach krótkoterminowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!