| |
Zagrożenie!
Gigantyczny Cavum nad Polską

Gigantyczny Cavum nad Polską

Spoglądając dziś 22.11 na zdjęcie satelitarne przecieramy oczy ze zdumienia. Dane wskazują na pojawienie się gigantycznej dziury w warstwowym zachmurzeniu stratus. To dość rzadkie zjawisko nazywane wcześniej Hole-punch cloud lub Fallstreak "dziurkacz", a w nowym atlasie prześwit w postaci okręgów, owali lub linii nazwano oficjalnie Cavum.

Dziura w chmurze cavum

Najbardziej spektakularnie wygląda, gdy w prześwicie na zachmurzenie Cirrus padają promienie słoneczne tworzące zjawisko iryzacji.

Cavum nad Polską na tle Europy

Cavum Polska

Polska nadal pozostaje pod wpływem zgniłego wyżu. Wiele więc wskazuje na to, że w obrębie chmury pojawiło się zaburzenie ciśnienia lub koncentracji jąder kondensacji, a to spowodowało wystąpienie kryształków lodu. One z kolei łatwiej rosną od kropelek wody ze względu na niższą barierę napięcia powierzchniowego, bowiem łatwiej im przyłączać kolejne cząsteczki wody. Kryształki lodu rosną więc, zabierając z powietrza parę wodną. Z powodu zmniejszającej się pary wodnej w otoczeniu (kropelki wody tworzące chmurę parują a kryształki dalej rosną ich kosztem, aż są na tyle duże, że zaczynają opadać) pojawia się „wyczyszczony” z kropel obszar i zazwyczaj „kłaczek” niedocierający do powierzchni ziemi opadu – virga.

Dane: sat24


Komentarze
Ben Wwa

A nie mogłoby to Cavum nasunąć się nad stolicę? Smętnie tu dzisiaj. :(

22 listopad 2018 - 12:27
Odpowiedz