| |
Zagrożenie!
Gigantyczne śnieżyce na wschodzie. Zaspy przekroczą 2 metry. Będą kolejne powroty zimy i problemy na drogach

Gigantyczne śnieżyce na wschodzie. Zaspy przekroczą 2 metry. Będą kolejne powroty zimy i problemy na drogach

Okres mroźnej i śnieżnej zimy w Polsce definitywnie w grudniu dobiega końca, ale zupełnie inaczej jest w innych regionach świata. Kolejnym przykładem jest Japonia, która szczególnie na północy i północnym zachodzie została zasypana przez potężne śnieżyce. Pokrywa śnieżna miejscami dochodzi do 50-200 cm. Ciężki śnieg powoduje olbrzymie problemy na drogach.

Skutki potężnej śnieżycy w Japonii, grudzień 2022

Wiele tysięcy gospodarstw jest odciętych od prądu. Najnowsze prognozy zapowiadają kolejne śnieżyce wspomagane efektem morza. Fatalna sytuacja panuje szczególnie miejscami w prefekturach Niigata, Yamagata i Aomori. Miejscami zaspy przekroczą 2 metry wysokości.

Kolejne śnieżyce uderzą w Japonię. Prognoza zasięgu opadów śniegu, 23 grudnia o godzinie 04:00 czasu polskiego

Potężne śnieżyce w Japonii, zaspy mają ponad 2 m wysokości, prognoza opadów śniegu do 26 grudnia 2022

Nad Morzem Japońskim rozwinie się kolejny niż, który kręcą się odwrotnie do wskazówek zegara będzie zaciągał chłodną masę powietrza, jaka spłynęła z dalekiej północy i sięgnęła obu Korei. Nad otwartymi wodami morskimi uaktywni się efekt morza, będący wynikiem dotarcia zimnego powietrza nad stosunkowo ciepłą wodę powierzchniową morza. Powstają wtedy liczne alejki chmur kłębiastych, które po dodarciu nad ląd przynoszą potężne śnieżyce, a nawet burze śnieżne.

Potężne śnieżyce w Japonii. Efekt morza widoczny na zdjęciu satelitarnym NASA, 20 grudnia 2022

Atak zimy i potężne śnieżyce w Japonii, grudzień 2022

Wiele osób w Japonii w trakcie śnieżyc dosłownie utknęło w swoich pojazdach. Służby odśnieżające i wolontariusze próbowali się do tych osób przebić z potrzebną pomocą. W wyniku śnieżyc, co najmniej kilka osób zmarło. Do kraju zbliża się kolejna śnieżyca, która również będzie wspomagana przez zjawisko efektu morza, w czasie gdy cyklon znajdzie się nad Morzem Japońskim. 

Prognozowane położenie niżu nad Morzem Japońskim i zasięg zaciąganego chłodnego powietrza wraz z jego temperaturą na wysokości 1,5 km, 23 grudnia 2022

Gigantyczne śnieżyce w Japonii, spadło 2 metry śniegu, prognoza opadów i temperatury 23 grudnia 2022

Wśród najbardziej zaśnieżonych miast znajduje się Kashiwazaki. Jedna z ofiar została znaleziona w samochodzie z włączonym silnikiem uwięzionym w zaspie. Prawdopodobnie doszło do zatrucie tlenkiem węgla.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Japonii, do 26 grudnia 2022

Gigantyczne śnieżyce w Japonii, prognoza pokrywy śnieżnej do 26 grudnia 2022

Śnieżyce występują w Japonii przy temperaturze oscylującej najczęściej na poziomie 1/-3 st. C. W większości jest to więc ciężki i mokry śnieg, który nocą utrzymuje się ze względu na występowanie niewielkiego mrozu.

Prognozowana temperatura w Japonii, 23 grudnia o godzinie 16:00 czasu polskiego

Atak zimy, potężne śnieżyce w Japonii, prognoza temperatury 23 grudnia 2022

Trudna sytuacja utrzymuje się m.in. w mieście Niigata położonym nad Morzem Japońskim w środkowej części wyspy Honsiu. W czasie śnieżycy tysiące osób utknęło w samochodach uwięzionych w zaspach, a teraz około 10 tys. gospodarstw jest nadal pozbawionych dostaw energii elektrycznej w tym mieście.

Z kolei w Polsce o powrocie prawdziwej zimy, czyli z całodobowym mrozem, kolejnymi śnieżycami i wzrostem pokrywy śnieżnej, co najmniej do końca grudnia możemy zapomnieć. W tym okresie miejscami wystąpią temperatury ujemne, zwłaszcza w nocy, a nawet zdarzy się przelotny śnieg i deszcz ze śniegiem, głównie na północy i północnym wschodzie oraz w górach, ale zimy, takiej jak w drugiej dekadzie grudnia z tego nie będzie. Temperatury dodatnie zdominują postałe dni miesiąca. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!