| |
Zagrożenie!
Gigantyczne nawałnice na południu. Huraganowy wiatr przewrócił żurawia. Ludzie uciekali w popłochu przed burzami

Gigantyczne nawałnice na południu. Huraganowy wiatr przewrócił żurawia. Ludzie uciekali w popłochu przed burzami

W tym tygodniu zapowiadaliśmy powrót bardzo silnych burz do Europy i faktycznie ich skala wręcz zaskakuje. Nawałnice przynoszą ogromne opady deszczu i gradu, ale również potężne wichury, miejscami z wiatrem o sile huraganu. Minionej doby potężne burze przeszły szczególnie przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię. Wyjątkowo silne uderzenie żywiołu zanotowano w Zagrzebiu, gdzie wiatr zrywał dachy i łamał drzewa, jak również przewrócił żurawia wieżowego. Ludzie uciekali w popłochu.

Gigantyczne nawałnice w Zagrzebiu w Chorwacji. Wiatr przewraca żurawia budowlanego, 19 lipca 2023. Foto: FB Juraj Martinović

Gigantyczne nawałnice i burze w Chorwacji, wiatr przewrócił żurawia wieżowego w Zagrzebiu, ludzie uciekali w popłochu, lipiec 2023

Pierwsza połowa tego tygodnia dosłownie szokuje w Europie, a na tym jeszcze nie koniec, bo w kolejnych dniach ponownie uderzą bardzo silne, miejscami ekstremalne burze. Minionej doby historyczna nawałnica wystąpiła szczególnie w chorwackim Zagrzebiu. W miasto uderzyły burze zarówno z huraganowym wiatrem, jak również z ulewami powodującymi zalania, podtopienia, a nawet powódź błyskawiczną.

Potężne burze zanotowane minionej doby między północnymi Włochami, Chorwacją, Serbią i Rumunią do godziny 11:55, 20 lipca 2023

Potężne nawałnice i burze w Chorwacji, żywioł uderzył w Zagrzebiu, lipiec 2023

Ludzie w Zagrzebiu byli zaskoczeni siłą żywiołu i nagle zaczęli szukać schronienia. Wstępne raporty mówią o co najmniej 60 osobach rannych, w tym 10 ciężko i 2 ofiarach. Wiatr w czasie przechodzących nawałnic na wymienionym obszarze Europy w porywach osiągał ponad 100 km/h.

Najsilniejsza w historii nawałnica uderzyła w Zagrzeb w Chorwacji, 19 lipca 2023

W wyniku burzy kilka miast w Serbii, w tym kilka dzielnicach Belgradu mieszkańcy zostali pozbawieni dostaw energii elektrycznej. Lokalne lotnisko zostało tymczasowo zamknięte, ponadto wystąpiły problemy w realizacji połączeń kolejowych. Silna wichura z deszczem, gradem i burzami przeszła minionej doby także przez Słowenię, Bośnię i Hercegowinę. W rejonie jeziora Bled w Słowenii burza zaskoczyła ludzi. Złamane drzewo spadło na dwóch obcokrajowców, którzy spacerowali ścieżką obok jeziora. Jedna osoba zginęła, druga odniosła poważne obrażenia i została przetransportowana helikopterem do placówki medycznej. W okręgu Brcko w Bośni i Hercegowinie zmarła kobieta porażona piorunem na własnym podwórku. Ponad 20 osób wymagało pomocy medycznej.

Skutki potężnej burzy i nawałnicy w Chorwacji w Zagrzebiu, 19 lipca 2023

Nad Europą występuje obecnie spory kontrast temperatury między południowymi i północnymi regionami. Na południe od Polski w bardzo gorącej i wilgotnej masie powietrza rozwinęła się ekstremalna chwiejność atmosfery z rekordowymi wartościami CAPE osiągającymi ponad 5000-6000 J/kg. Takie wartości nad naszym kontynentem są wyjątkowe i nie zdarzają się często. Mało tego, dodatkowo występują duże wartości pionowego ścinania wiatru. W takich warunkach w głębokiej konwekcji z łatwością rozwijają się superkomórki burzowe niosące najbardziej gwałtowne zjawiska pogodowe.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna w Europie, 21 lipca 2023

Potężne burze i nawałnice w Europie, wichury uderzyły w Chorwacji, nawałnice w Zagrzebiu, lipiec 2023

Widać wyraźnie, że modele pogodowe zaniżają prognozy energii dostępnej drogą konwekcji. Na piątek 21.07 wyliczają energię CAPE na poziomie maksymalnie blisko 3800 J/Kg, tymczasem z pomiarów bezpośrednich wykonanych w sondażach aerologicznych wartości te przekraczały miejscami nawet 5-6 tysięcy J/Kg.

Prognoza burz dla Europy, 21 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 21 lipca 2023, będą nawałnice i burze

Najbliższej doby silne burze w Europie są szczególnie prognozowane miejscami między północnymi Włochami po środkowe i wschodnie Bałkany. Burzowo będzie również miejscami na Ukrainie i w Polsce, ale zjawiska nie będą bardzo silne. Dość silne komórki burzowe rozwiną się także między południową Francją i wschodnią Hiszpanią. Znacznie silniejsze burze rozwiną się na Starym Kontynencie w ciągu kolejnej doby na 22 lipca, ale o tym szerzej dowiecie się w kolejnej naszej prognozie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!