| |
Zagrożenie!
Turcja zapada się z powodu suszy. Apokaliptyczne leje krasowe zagrażają mieszkańcom. Pochłaniają tereny rolnicze

Turcja zapada się z powodu suszy. Apokaliptyczne leje krasowe zagrażają mieszkańcom. Pochłaniają tereny rolnicze

W Turcji w ostatnich miesiącach powstało sporo nowych gigantycznych lejów krasowych. Powstają one na terenach równinnych i rolniczych, blisko domów. Apokaliptyczne leje krasowe pochłaniają coraz większe obszary, miejscami bezpośrednio zagrażając okolicznym mieszkańcom. W tym roku sytuacja w Turcji jeszcze bardziej się pogarsza, co ma związek z nasilającą się suszą. Ogromne dziury w ziemi powstają niekiedy stopniowo, nawet 10-15 lat, a w innych przypadkach zjawisko lejów krasowych zachodzi błyskawicznie. Szczególnie tego rodzaju zdarzenie jest bardzo niebezpieczne, bo na powierzchni wcześniej nie daje żadnych sygnałów. Podziemne jaskinie utworzone wcześniej przez przemieszczanie się osadów i cieków wodnych rozpuszczających skały, teraz przez nasilenie niedoborów opadów i ich wysuszenie, nie mogą już utrzymać ciężaru warstwy gleby powyżej i dochodzi do zapadnięcia się poziomu gruntu, zwłaszcza, że gleba często zbudowana jest z piaskowca, kredy i wapnia.

Apokaliptyczne leje krasowe w Turcji. Równina Konya, kwiecień 2021

gigantyczne leje krasowe w Turcji, ziemia się zapada, kwiecień 2021

Bardzo dużo lejów krasowych w Turcji znajduje się na równinie Konya. Badacze w tym regionie naliczyli ich około 600, a w zeszłym roku było ich o blisko połowę mniej, bo 350.

Brak odpowiedniej polityki gospodarki wodnej w Turcji jest jedną z przyczyn nieszczęścia, bo rolnicy coraz częściej pobierają wodę z gruntu, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Sam ten proceder w Turcji jest nielegalny.

Turcja się zapada. Coraz więcej lejów krasowych na terenach rolniczych, kwiecień 2021

Turcja się zapada, apokaliptyczne leje krasowe, zdjęcia, kwiecień 2021

Zmiany klimatyczne powodują, że rolnicy w Turcji są zmuszeni do częstszego podlewania swoich pól. Zwykle robili to 2 razy w roku, teraz muszą to robić nawet 5-6 razy w roku. Potrzeby wodne są olbrzymie, bo aż 77% wody w Turcji zużywa sektor rolniczy. Przykładem jest jezioro Beysehir, gdzie rezerwa wodna spadła już do 123 milionów ton z 450 milionów ton w 2020 roku.

Gigantyczne leje krasowe w Turcji

Turcja zmaga się obecnie z dwoma rodzajami suszy. Pierwsza ma charakter meteorologiczny, ze względu na suchą pogodę, a druga - hydrologiczny, co oznacza, że poziom wody w strumieniach, zbiornikach i wodach gruntowych jest niski.

W Turcji nadal wysokie temperatury będą pogłębiać suszę. Na mapie prognozowana anomalia temperatury za okres 28 kwietnia - 4 maja 2021

Leje krasowe w Turcji, susza, zmiany klimatyczne, zdjęcia, kwiecień 2021

Niewątpliwie, Turcja odczuwa skutki wzrostu temperatur i zmian klimatycznych, a to dopiero początek większych problemów. Dodajmy, że leje krasowe w Turcji nie są zjawiskiem nowym, ale zdarzają się coraz częściej. Jeden z poprzednich przykładów pochodzi z września 2017 roku.

DobraPogoda24, foto: TT Raziye Akkoç, AFP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!