| |
Zagrożenie!
Gigantyczne gradobicie przypomniało zimę. Grad dziurawi dachy i rozbija szyby. Burze superkomórkowe uderzą ponownie

Gigantyczne gradobicie przypomniało zimę. Grad dziurawi dachy i rozbija szyby. Burze superkomórkowe uderzą ponownie

Wyjątkowo dobrze sprawdzają się prognozy burzowe dla Europy w których wskazujemy regiony najbardziej narażone na gwałtowne gradobicia i ulewy. Minionej doby gigantyczny grad o średnicy nawet 4-7 cm spadł szczególnie w Hiszpanii. W kilku regionach burze superkomórkowe zasypywały drogi i chodniki, dziurawiły dachy i rozbijały szyby oraz zupełnie niszczyły uprawy. Z upalnego lata nawałnica zamieniała krajobrazy w niemal środek białej zimy, szczególnie w rejonie Vitoria-Gasteiz, Zabalgana, Foncea i Galbarruli.

Gigantyczne gradobicie w Hiszpanii. Przejście z upalnego lata do środka "zimy" w rejonie Vitoria-Gasteiz, 6 lipca 2023. Foto: FB Begona Ruiz de Arkaute

Gigantyczne gradobicie w Hiszpanii, nawałnica zamieniała upalne lato w środek zimy, lipiec 2023

Burze superkomórkowe uderzyły szczególnie w północne i północno wschodnie regiony Hiszpanii oraz lokalnie na południu Francji. Na tym obszarze w wielu miejscowościach krajobrazy z letnich szybko zamieniły się w przypominające podmuch zimy, gdy doszło do skumulowania warstwy gradu na powierzchni ziemi, dróg i chodników. Największy grad o średnicy 6-7 cm został zanotowany szczególnie w hiszpańskich miejscowościach Cellorigo, Foncea, Brinas i Pobes.

Silne burze w tym miejscami gradowe zanotowane w południowo zachodniej Europie minionej doby do godziny 12:20, 7 lipca 2023

Gigantyczne gradobicia w Hiszpanii, grad zniszczył uprawy, zasypał drogi i chodniki, podziurawił dachy lipiec 2023

Niestety, na tym nie koniec, bo najbliższej doby ponownie spodziewamy się bardzo silnych burz gradowych na zachodzie i południowym zachodzie Europy. Superkomórki burzowe znowu będą powodować zniszczenia i niepokoić ludzi, w tym szczególnie rolników drżących o swoje uprawy, które coraz trudniej w obecnych warunkach pogodowych utrzymać ze względu na susze, ulewy i gradobicia.

Skutki potężnego gradobicia w Hiszpanii, 6 lipca 2023

Opady gradu w Hiszpanii były wyjątkowo intensywne. Duży grad nie tylko niszczył uprawy, ale potrafił także dziurawić dachy z tworzywa sztucznego. W wielu miejscach pokrycia dachowe przypominały dziury, jak w szwajcarskim serze.

Skutki ogromnego gradobicia w Hiszpanii. Podziurawione pokrycia dachowe w Vitoria-Gasteiz, 6 lipca 2023. Foto: FB Aurora Nieva

Potęźne gradobicia w Hiszpanii, grad dziurawił dachy i niszczył uprawy, ludzie załamani, lipiec 2023

Tradycyjnie gradobiciom towarzyszą również ulewne opady deszczu. Dość szybko dochodzi do akumulacji opadów, a w konsekwencji do wystąpienia zalań, podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej, gdy kanalizacje deszczowe nie są w stanie przyjąć nadmiaru wody, a dodatkowo kratki ściekowe są blokowane przez gradziny.

Konsekwencje potężnego gradobicia w Hiszpanii w miejscowości Zabalgana, 6 lipca 2023

Najbliższa doba na 8 lipca zapowiada się ponownie miejscami z bardzo niebezpieczną pogodą na zachodzie i południowym zachodzie Europy, zwłaszcza między północną i wschodnią Hiszpanią po centralno-północną Francję, gdzie ryzyko gradobić jest bardzo duże. Miejscami podwyższone ryzyko gradobicia wystąpi także szczególnie we Włoszech oraz między środkową Ukrainą i południowo zachodnią Rosją.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 8 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 8 lipca 2023

W Polsce aktualnie możemy odetchnąć i cieszyć się ze stabilnej i coraz cieplejszej pogody aż do powrotu miejscami upału w najbliższy weekend, zwłaszcza na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Burze zaczną wracać miejscami w przyszłym tygodniu, ale nadal będą mieć przeważnie charakter rozproszony. W przypadku ich możliwości wystąpienia w naszym kraju będziemy aktualizować prognozę burz w naszej zakładce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!