| |
Zagrożenie!
Gigantyczna powódź na wschodzie. Po burzy drogi pełne samochodów w wodzie. Wprowadzono stan wyjątkowy

Gigantyczna powódź na wschodzie. Po burzy drogi pełne samochodów w wodzie. Wprowadzono stan wyjątkowy

W ostatnich prognozach burzowych wskazywaliśmy bardzo duże ryzyko silnych burz z gradobiciami i ulewami także we wschodniej Europie. Napłynęły kolejne przykłady gigantycznej ulewy powodującej powódź błyskawiczną tym razem w Rosji i Gruzji. Woda zalała drogi, sklepy i domy. Miejscami niektóre ulice zamieniły się w rzeki pełne zalanych samochodów. Wyjątkowo silne ulewy dotknęły szczególnie miejscowości Soczi, Gagra, Pitsunda i Kołomna. Suma opadów przekroczyła lokalnie 70-90 litrów wody na m2 ziemi.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w Rosji w miejscowości Kołomna w obwodzie moskiewskim, 7 lipca 2023. Foto: VK Fobos

Gogantyczne ulewy i burze powodują powódź w Rosji i Gruzji, lipiec 2023

Silne nawałnice z ulewami ostatniej doby szczególnie dotknęły miejscami obszary Gruzji i Rosji, w tym szczególnie Soczi, gdzie ogłoszono stan wyjątkowy w związku z ogromnymi opadami deszczu. Niemal stacjonarna burza z ulewą dosłownie zalała to górzyste miasto. Rzeki wystąpiły z koryt, a woda niezwykle groźna okazała się na drogach, gdzie porywała samochody i przenosiła w inne rejony miasta do wąwozu. Straty są bardzo poważne.

Skutki potężnej powodzi błyskawicznej w Rosji w Soczi, 9 lipca 2023. Foto: T.me Typowe Soczi

Ogromna ulewa, burza i powódź w Rosji, zalane Soczi, lipiec 2023

W czasie ulewy trwającej zaledwie kilkadziesiąt minut szybko doszło do nagromadzenia wody i zablokowania kanalizacji deszczowej. Miejscami w ciągu 10 minut głębokość wody na drogach sięgała do pasa, a lokalnie później było znacznie więcej. W rejonach niżej położonych woda rozpędzała się i porywała wszystko na swojej drodze, w tym liczne samochody. Ruch w kierunku centrum Soczi był utrudniony, a miejscami wręcz niemożliwy. Jedyna droga na Przylądku Vidnoe została całkowicie zniszczona.

Skutki powodzi błyskawicznej w rejonie Soczi w Rosji niedaleko Gruzji, 9 lipca 2023

Na szczęście mimo gwałtownej ulewy nikt nie zginął i nikt nie został ranny. Po ustaniu opadów przystąpiono do wypompowywania wody z zalanych domów, dróg, piwnic, a także sklepów i restauracji. Sytuację pogorszyły lawiny błotne, które uaktywniły się po powodzi i dodatkowo spowodowały większe zniszczenia i straty. Minionej doby powódź po burzach zanotowano również w Gagrze na terytorium Abchazji. Woda miejscami sięgnęła okien budynków na pierwszym piętrze. Niektóre miejscowości zostały pozbawione prądu, w tym region miasta Pitsunda.

Burzowa ulewa spowodował powódź w Rosji w rejonie Soczi, 9 lipca 2023

Najbliższej doby największe ryzyko silnych burz z gradem i ulewami w Europie obejmuje miejscami obszar, od południowo zachodnich dzielnic Polski przez Czechy, południowo wschodnie i południowe Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Słowenię, po zachodnie dzielnice Węgier i Słowacji oraz północne Włochy. Silniejsze burze lokalnie wystąpią również we wschodniej i południowej Francji po północną Hiszpanię.

Prognoza burz dla Europy z 11-12 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 11-12 lipca 2023

Kolejnej doby z 11-12 lipca bardzo duże ryzyko nawałnic, w tym burz z gradobiciami, ulewami i wichurami obejmie szczególnie obszar, od południowo wschodniej połowy Francji przez południową połowę Niemiec po Szwajcarię, Austrię i północne Włochy. W regionach ościennych miejscami ryzyko silnych zjawisk tylko nieznacznie będzie mniejsze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!