| |
Zagrożenie!

W którym regionie Europy występuje najwięcej wyładowań atmosferycznych?

Burze, jednych fascynują, innych przerażają. Czy zastanawialiście się gdzie w Europie występuje najwięcej wyładowań i grzmotów? Wieloletnie badania rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Mapa - największego prawdopodobieństwa burz w Europie

Mapa a - przedstawia średnią ilość wyładowań w roku

Mapa b - przedstawia średnią ilość dni burzowych w roku (okres bazowy 2005-2014)

Północna część Włoch i regiony sąsiednie, to europejskie centrum burzowe. Wynika to z faktu częstej obecności niestabilnej masy powietrza w tej części starego kontynentu. To właśnie nad Półwysep Apeniński napływa latem duża ilość ciepła i wilgoci znad Morza Śródziemnego. Następnie w rejonie Alp, Adriatyku i Apeninów, ze względu na czynnik orograficzny występują najbardziej korzystne warunki atmosferyczne do powstawania licznych i silnych burz. Zdarza się, że niektóre obszary północno-zachodniej Słowenii, Włoch, Chorwacji i Czarnogóry mają ponad 200 dni z burzami w roku!

Wyniki badań opublikowano na podstawie danych zebranych z ostatnich 10 lat. Pochodzącą one z systemu wykrywania piorunów dalekosiężnych ZEUS. 

Reasumując – jeśli pasjonują Was burze i zastanawiacie się nad miejscem urlopu, to stawiajcie na północne regiony Włoch oraz wybrzeże Adriatyku. Tutaj występuje w Europie największe prawdopodobieństwo dużej aktywności burzowej w ciągu całego roku.

Badania: Met Office (Anderson & Klugman)


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!