Satelita wykrył ubytki gazu z gazociągu Jamał. Rosjanie tracą ponad 160 ton gazu na godzinę
Dzięki obserwacjom prowadzonym przez satelity z europejskiej misji Copernicus, możemy również wykryć miejsca, gdzie do atmosfery z rozszczelnionych gazociągów ulatnia się gaz ziemny. Mowa o metanie, który jest jednym z najsilniejszych gazów cieplarnianych, ustępującym jedynie dwutlenkowi węgla, jeśli chodzi o jego ogólny udział w zmianie klimatu. Sektor energetyczny, w tym ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel, jest jednym z największych źródeł emisji metanu. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) działalność związana z ropą naftową i gazem na całym świecie wyemitowała do atmosfery nieco ponad 70 Mt metanu tylko w 2020 roku. Bardzo duży ubytek gazu występuje wzdłuż gazociągu Jamał, biegnącego z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Na odcinku ponad 4100 km, satelity z misji Copernicus Sentinel-5P i Sentinel-2, wskazały 13 miejsc z ubytkiem metanu z prędkością do 164 ton na godzinę w latach 2019-2020.
Gazociąg Jamał nie jest szczelny, Rosjanie tracą gaz
Ponadto bardzo dużo gazu ulatniającego się w tym samym okresie, z szybkością do 291 ton na godzinę wykryto na krótszym gazociągu Brotherhood - Gazociągu Braterstwa. W tym przypadku operatorzy potwierdzili, że zdarzenia te były związane z planowaną konserwacją i zostały należycie zgłoszone odpowiednim władzom.
Zarejestrowane ubytki gazu z gazociągu Jamał i Gazociągu Braterstwa
Co ciekawe, liczba zdarzeń z ucieczką gazu w Rosji wzrosła o 40%, mimo że pandemia COVID-19 pomogła zmniejszyć eksport rosyjskiego gazu do Europy o około 14%.
Metan ucieka również z gazociągów w innych krajach, w tym USA i Kazachstanie
Ponadto europejskie satelity wykryły również duże ubytki metanu w USA, spowodowane licznymi emisjami związanymi z produkcją ropy łupkowej. Ulatniający się metan odkryto także w innych krajach, w tym w Kazachstanie. Wiele emisji metanu ma miejsce podczas transportu, ponieważ operatorzy decydują się na upust gazu podczas rutynowych czynności konserwacyjnych, co czasami skutkuje wzorem „podwójnej chmury” na obrazach Sentinel-5P.
Podwójna chmura ulatniającego się metanu z gazociągu w Rosji
Ulatnianie się metanu niepokoi naukowców, bo ten gaz cieplarniany ma potencjał do wzmocnienia globalnego ocieplenia klimatu o 84 razy większy od dwutlenku węgla w okresie 20 lat.
DobraPogoda24, ESA