| |
Zagrożenie!
Front ze wschodu przynosi ulewy. W ciągu doby w Polsce spadło ponad 60 litrów wody. Burze i opady będą częstsze

Front ze wschodu przynosi ulewy. W ciągu doby w Polsce spadło ponad 60 litrów wody. Burze i opady będą częstsze

Do wschodniej Polski wkroczyły zapowiadane ulewy i miejscami burze. Minionej doby największe sumy opadów ponad 40-60 mm wody na metr kwadratowy ziemi zanotowano miejscami na Lubelszczyźnie. Najbliższej doby 13/14 sierpnia nadal spodziewamy się opadów deszczu i lokalnych burz przemieszczających się ze wschodu przez południową połowę kraju ze wskazaniem szczególnie na dzielnice południowo wschodnie. Opady mają związek ze strefą frontową i napływającym wilgotnym i chwiejnym powietrzem podsyłanym przez niż lokujący się w rejonie Morza Czarnego. Front oddziela pogodne, gorące i miejscami upalne północne dzielnice Polski znajdujące się na skraju wyżu w cieplejszym powietrzu polarnomorskim, od południowych dzielnic kraju z chłodniejszym, wilgotnym, ale chwiejnym powietrzem.

Zanotowane sumy opadów w Polsce minionej doby z 12/13 sierpnia 2022. Pomiar radarowy i stacjonarny. Dane: IMGW-PIB / RainGRS

Ulewy i burze w Polsce, front ze wschodu przyniesie więcej opadów, zanotowane sumy opadów 12-13 sierpnia 2022

Z danych systemu radarowego wynika, że najwięcej deszczu spadło na wschód Chełma. Miejscami suma opadów mogła tutaj sięgnąć ponad 60 litrów wody na m2 ziemi. Opadom miejscami towarzyszyły również burze.

Sumy opadów zanotowane ostatniej doby na stacjach IMGW na Lubelszczyźnie

- Włodawa 41,4 mm

- Bezek 33,6 mm

- Strzyżów 31,1 mm

- Tomaszów Lubelski 29,2 mm

- Radzyń Podlaski 29 mm

- Terespol 25 mm

Najbliższa doba 13/14.08 również miejscami przyniesie opady, głównie miejscami w południowej połowie kraju szczególnie na wschodzie i południu. Opady lokalnie mogą być intensywne. Wystąpią również izolowane burze. Zaznaczy się również kontrast termiczny, między upalną północą i chłodniejszym południem Polski. Znaczna różnica temperatury występowała już w miniony piątek 12.08, gdy w Szczecinku zanotowano 30,8 st. C., a w Zamościu zaledwie 18,2 st. C.

Ulewy i burze w Polsce. Aktualnie prognozowana suma opadów do 16 sierpnia 2022. Model ECMWF

Ulewy i burze w Polsce, mapa opadów do 16 sierpnia 2022

We wzorze pogodowym zachodzą wcześniej nieoczekiwane zmiany. Układ wyżowy definitywnie odsunie się od Polski, a jego miejsce zajmie obszar obniżonego ciśnienia, co jakiś czas z oddziaływaniem zatoki niżowej z frontami atmosferycznymi. Do kraju nadal będzie napływać wilgotna, chwiejna, ale również coraz cieplejsza masa powietrza. Zaczną się pojawiać warunki do niemal codziennych rozproszonych przelotnych opadów i burz. Zjawiska te będą możliwe nie tylko we wschodniej, południowej i środkowej Polsce, ale przesuną się także w głąb kraju na północ.

Prognozowany zasięg rozproszonych przelotnych opadów i burz w Polsce, niedziela 14 sierpnia 2022 w godzinach popołudniowych

Opady i burze w Polsce będą częstsze, mapa opadów 14 sierpnia 2022 

Zmiana prognozy układu barycznego wpłynie również na temperatury w Polsce. Upał z przemieszczającą się umiarkowaną falą upałów będzie początkowo ograniczany do północnej i północno zachodniej części kraju, ale między 16-19 sierpnia, gorące i upalne lato poczujemy również na znacznie większym obszarze kraju.

Prognozowane rozproszone przelotne opady deszczu i lokalne burze w Polsce, 15 sierpnia 2022 w godzinach popołudniowych

Fala upałów, opady i burze w Polsce, mapa opadów 15 sierpnia 2022

Najważniejszy jest jednak fakt, że będzie miejscami padać, bo wcześniejsze prognozy opadów na sierpień były dramatyczne. Jest przynajmniej szansa, że opady na chwilę złagodzą miejscami i przejściowo suszę hydrologiczną. To ważny aspekt, bo widzimy, co się dzieje z Odrą przy niskim stanie wody i wysokiej jej temperaturze, która miejscami dochodziła do 26 st. C!

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 16 sierpnia 2022. Aktualne wydanie modelu ICON

Mapa sumy opadów w Polsce, do 16 sierpnia 2022, model ICON

W najbliższych dniach opady najczęściej będą możliwe miejscami w południowej połowie kraju, ale lokalnie na północy również wystąpią. Opadom mogą towarzyszyć rozproszone burze, punktowo z gradem i silniejszym wiatrem. Zalecamy śledzenie występowania zasięgu opadów wraz z ich natężeniem na radarze opadów, zwłaszcza, że dane są już precyzyjniejsze. Niedawno wrócił do pracy radar IMGW w Legionowie.

Wstępna prognoza zasięgu opadów i lokalnych burz w Polsce, 16 sierpnia 2022 w godzinach popołudniowych

Burze i opady w Polsce, mapa opadów 16 sierpnia 2022

W nowym tygodniu wraz ze wzrostem temperatury aż do wystąpienia upałów coraz powszechniej będziemy odczuwać duszność i parność na znacznym obszarze kraju. Krótko mówiąc - ciężej będzie nam oddychać. Więcej już jutro w najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!