| |
Zagrożenie!
Front ze śnieżycą przechodzi przez Polskę. W tych regionach śniegu jest najwięcej. Wichury uderzą na północy

Front ze śnieżycą przechodzi przez Polskę. W tych regionach śniegu jest najwięcej. Wichury uderzą na północy

Przez Polskę przechodzi front atmosferyczny i niż Khang niosący śnieżyce. Sprawdzają się więc nasze prognozy pogody, w których zapowiadaliśmy, że w trakcie tego tygodnia wrócą zimowe warunki. W wielu regionach spadł śnieg i powstała pokrywa śnieżna. Front ze śniegiem nadal przesuwa się w głąb kraju na zachód i południowy zachód. Do końca dnia spadnie jeszcze trochę śniegu. Uważajmy również na silny wiatr, miejscami o sile wichury na północy. Sprawdźmy, gdzie aktualnie jest najwięcej śniegu w Polsce.

Śnieżny front nad Polską o godzinie 10:00, 21 stycznia 2023. Dane: IMGW-PIB / RainViewer

Niż Khang i front ze śnieżycą w Polsce, dużo interwencji strażaków, 21 stycznia 2023

Śnieg pada aktualnie, od Mazur i Warmii przez Mazowsze, lokalnie Podkarpacie, Ziemie Łódzką, Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk, Opolszczyznę i częściowo Ziemie Lubuską. Front z niżem do końca dnia dotrze nad dzielnice zachodnie i później przesunie się nad Niemcy.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, do godziny 08:00, 22 stycznia 2023

Niż Khang niesie śnieżyce w Polsce, ile spadnie śniegu, prognoza opadów do 22 stycznia 2023

Zanim niż odsunie się z Polski, to w ciągu najbliższej doby dosypie jeszcze w wielu regionach 5-30 cm śniegu. Najnowsze prognozy potwierdzają, że nie powstanie pokrywa śnieżna między województwem pomorskim i zachodniopomorskim z lokalnymi wyjątkami, głównie w pomorskim. Temperatura w tej części kraju będzie zbyt wysoka. 

Pokrywa śnieżna zmierzona w Polsce o godzinie 07:00, 21 stycznia 2023. Dane: IMGW-PIB

Gdzie jest śnieg w Polsce, pokrywa śnieżna, mapa śniegu 21 stycznia 2023

Na nizinach we wschodniej i południowej Polsce w wielu regionach notujemy już 5-20 cm śniegu, ale z tendencją do osiadania i topnienia w ciągu dnia. Znacznie więcej śniegu jest w rejonach podgórskich oraz w górach, bo ponad 30-140 cm. Najwięcej śniegu aktualnie leży na Kasprowym Wierchu. Zmierzono tam 147 cm.

Pokrywa śnieżna notowana w Tatrach i na Podhalu

Gdzie najwięcej śniegu w Polsce, pomiary pokrywy śnieżnej, styczeń 2023

Prawdziwa zima wróciła również w Bieszczady oraz do Beskidu Niskiego. Pokrywa śnieżna na południu Podkarpacia w wielu powiatach waha się od 20, do 40 cm.

Pokrywa śnieżna notowana w Bieszczadach oraz w Beskidzie Niskim

Pokrywa śnieżna w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, styczeń 2023

Śniegu nie brakuje także na obszarze Beskidu Żywieckiego, Śląskiego oraz w rejonie Sudetów. W tej części Polski w wielu miejscach zalega 20-86 cm śniegu. Uważajmy również na silny wiatr, głównie w północnej Polsce, miejscami w porywach do 50-85 km/h. Silny wiatr jest również w Sudetach. Na szczycie Śnieżki w czasie przemieszczania niżu Khang może przekroczyć 100 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, sobotnie 21.01 popołudnie

Zawieje i zamiecie śnieżne w Polsce, będą wichury, prognoza wiatru niż Khang, styczeń 2023

Z powodu śnieżycy dużo pracy mają strażacy

Intensywne opady mokrego i ciężkiego śniegu są przyczyną dużej liczby interwencji strażaków. Państwowa Straż Pożarna podała, że w ciągu ostatniej doby interweniowali w całej Polsce ponad 2200 razy, najwięcej w województwie małopolskim i podkarpackim, to jest 1247 i 618 razy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!