| |
Zagrożenie!
Front zasypie Polskę. Śnieżyca przyniesie ponad 11 cm śniegu. W kilku regionach będzie paraliż na drogach

Front zasypie Polskę. Śnieżyca przyniesie ponad 11 cm śniegu. W kilku regionach będzie paraliż na drogach

Wspominaliśmy w prognozach, że w tym tygodniu w Polsce, mimo wzrostu temperatury, to nadal będą się zdarzać opady śniegu i powroty zimowych akcentów, bo warunki pogodowe będą często przypominać przedzimie. Do naszego kraju 24 listopada dotrze kolejna w tym sezonie śnieżyca. Będzie ona związana z niżem, który z rejonu Włoch przemieści się nad Bałkany, a później nad Ukrainę. Strefa frontu atmosferycznego z nim związana spowoduje kolejny atak zimy. Miejscami spadnie od 1, do nawet około 13 cm śniegu. To będą opady mokrego, ciężkiego i lepkiego śniegu, a tym samym warunki na drogach znacznie się pogorszą. Lokalnie w kilku regionach może dość do paraliżu.

Wstępnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 25 listopada 2022. Francuski model ARPEGE

Front przyniesie śnieżyce w Polsce, będzie paraliż na drogach, prognoza pokrywy śnieżnej do 24-25 listopada 2022

Aktualnie w rejonie Włoch oraz w Alpach gwałtowne załamanie pogody przynosi cyklon Denise. Pojawiają się ulewne opady deszczu i burze z wichurami, a w rejonach podgórskich i górskich przechodzą śnieżyce. Niż w ciągu kolejnej doby 22/23.11 przemieści się nad Bałkany, a w środę 23.11 jego centrum znajdzie się nad Rumunią.

Aktualnie prognozowany zasięg śnieżycy wkraczającej do Polski znad Ukrainy, do godziny 01:00, 24 listopada 2022

Będzie atak zimy w Polsce, śnieżyca spowoduje paraliż na drogach, mapa opadów śniegu 24 listopada 2022

Następnej doby z 23/24 listopada niż zacznie się przemieszczać nad Ukrainę i wtedy jego strefa frontu atmosferycznego z opadami śniegu i w cieplejszym sektorze powietrza lokalnie deszczu i deszczu ze śniegiem zacznie znad Ukrainy wkraczać do wschodniej Polski. Nad południowo wschodnią Lubelszczyznę ta strefa opadów zacznie miejscami wkraczać już w środę 23.11 wieczorem.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 07:00, 24 listopada 2022

Śnieżyca uderzy w Polsce, mapa opadów śniegu 24 listopada 2022, będą problemy na drogach

Wszystkie wiodące modele numeryczne wskazują na wkroczenie śnieżycy do Polski, ale co ciekawe są aktualnie spore rozbieżności pod względem głównego zasięgu opadów śniegu. Europejski model ECMWF i francuski ARPEGE przewidują śnieżyce przede wszystkim na obszarze Lubelszczyzny i później dalej w kierunku Mazowsza, a następnie Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej po częściowo Podlasie, a także Małopolskę i Podkarpacie.

Prognozowany wstępnie zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 13:00, 24 listopada 2022

Front przyniesie śnieżyce w Polsce, będą problemy na drogach, gdzie spadnie śnieg 24 listopada 2022

Zupełnie inny wariant przewiduje obecnie amerykański model GFS i polski ICM UM oparty o brytyjskie dane wejściowe. Według tej prognozy śnieżyca wkroczy w nocy z 23/24 listopada nad południowo wschodnią Polskę. W tym wariancie śnieżyca wkroczy nad Podkarpacie i Małopolskę i będzie się przesuwać nad Ziemie Świętokrzyską, Lubelszczyznę, Mazowsze po częściowo Górny Śląsk i Ziemie Łódzką.

Prognozowany aktualnie zasięg śnieżycy, do godziny 04:00, 24 listopada 2022 według modelu GFS

Będzie atak zimy w Polsce i paraliż na drogach, gdzie przejdzie śnieżyca, prognoza opadów 24 listopada 2022

Prognozy są jeszcze niestabilne, ale pewne jest, że sięgnie nas śnieżyca wchodząca znad Ukrainy. Kolejne najnowsze aktualizacje modeli numerycznych wyliczą dokładne regiony najbardziej narażone na śnieżyce. W środę 23.11 przed załamaniem pogody wskażemy, gdzie przejście śnieżycy będzie najbardziej prawdopodobne, ale już teraz zalecamy, aby mieć to na uwadze szczególnie na obszarze Lubelszczyzny, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej po częściowo Podkarpacie, Małopolskę i Podlasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!