| |
Zagrożenie!
Front z ulewą przecina Polskę. Będą burze i podtopienia. Wiemy, gdzie spadnie najwięcej deszczu

Front z ulewą przecina Polskę. Będą burze i podtopienia. Wiemy, gdzie spadnie najwięcej deszczu

Do Polski minionej doby z południa nasunęła się strefa frontowa z ulewą rozciągająca się przez centrum w kierunku północno wschodnim. Już miejscami spadło 20-55 litrów wody na m2 ziemi, ale na tym nie koniec, bo jeszcze dopada sporo deszczu. Lokalnie uaktywnią się również burze i będą możliwe podtopienia. Główna strefa opadów przesuwa się na wschód i południowy wschód kraju i obejmie niebawem kolejne regiony. Miejscami dopada jeszcze około 20-60 mm wody. Sprawdźmy, gdzie spadnie najwięcej deszczu.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 19 maja 2023

Front z ulewą przecina Polskę, będą burze i podtopienia prognoza deszczu do 18-19 maja 2023

Najnowsza prognoza opadów wskazuje, że sporo deszczu w ciągu najbliższej doby dopada jeszcze szczególnie na obszarze, od południowego Podlasia przez wschodnie Mazowsze, częściowo Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę, południe Górnego Śląska i Podkarpacie. Na tym obszarze może jeszcze spaść do około 20-60 mm wody na m2 ziemi. W rejonie Tatr popada także okresami deszcz ze śniegiem i śnieg, zwłaszcza w wyższych partiach.

Ulewy w Polsce. Sumy opadów zanotowane na stacjach meteorologicznych w ciagu minionej doby do godziny 08:00, 17 maja 2023. Dodatkowo system wspomagany przez dane radarowe RainGRS IMGW

Ulewy w Polsce, front przecina kraj, zanotowane opady, 17-18 maja 2023

Minionej doby najwięcej deszczu spadło miejscami na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w rejonie Tatr i Podhala oraz w województwie świętokrzyskim. Na tym obszarze w wielu miejscach już zanotowano 20-40 litrów wody na m2 ziemi. Najwięcej deszczu 55 mm spadło na stacji IMGW w Dolinie Pięciu Stawów, ale suma opadów będzie jeszcze większa.

Prognoza zasięgu frontu i opadów o godzinie 14:00, 17 maja 2023

Ulewa przechodzi przez Polskę, będą burze i podtopienia, raport opadów 17-18 maja 2023

Na wschód od osi frontu w chwiejnym powietrzu w godzinach popołudniowych pojawi się niewielki i płytki mezoskalowy niż, gdzie wzrośnie również ryzyko burz z ulewnym deszczem i lokalnie gradem, zwłaszcza między Podkarpaciem i Lubelszczyzną oraz na zachodzie Ukrainy w pobliżu pogranicza z Polską.

Prognoza burz dla Polski. Przewidywany zasięg chwiejnego powietrza w godzinach popołudniowych w którym mogą się rozwinąć lokalne burze, 17 maja 2023

Prognoza burz dla Polski 17-18 maja 2023

W rejonie potencjalnych burz opady mogą być intensywne, dlatego nie można wykluczyć miejscami podtopień. Rekomendujemy sprawdzanie na bieżąco najnowszych danych z radaru opadów, bo sytuacja będzie dość dynamiczna.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 17:00, 17 maja 2023

Burze i ulewy w Polsce, front przecina kraj z deszczem, będą podtopienia 18 maja 2023

Stosowne ostrzeżenia przed opadami deszczu pierwszego i drugiego stopnia we wschodnich i południowo wschodnich regionach Polski wydali również meteorolodzy z IMGW. 

Prognoza burz IMGW dla Polski na 17/18 maja 2023

Strefa opadów związana z omawianym frontem najdłużej utrzyma się miejscami na wschodzie i południowym wschodzie kraju, bo nad Podkarpaciem, Lubelszczyzną, Małopolską oraz częściowo Ziemią Świętokrzyską oraz południem Mazowsza. Rozproszone opady słabnącego deszczu na tym obszarze będą jeszcze miejscami możliwe również w czwartek 18.05.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!