| |
Zagrożenie!
Front szkwałowy z burzami nad Polską. Wiatr łamał drzewa i odcinał prąd. Padło kilkadziesiąt tysięcy wyładowań

Front szkwałowy z burzami nad Polską. Wiatr łamał drzewa i odcinał prąd. Padło kilkadziesiąt tysięcy wyładowań

Minionej doby przez Polskę przeszedł chłodny i aktywny front z burzami i liniowymi formacjami szkwałowymi. Wiatr miejscami powodował szkody, w tym łamał drzewa i odcinał prąd. Burze wykazały się wyjątkową aktywnością elektryczną, bo padło w rejonie naszego kraju ponad 30 tysięcy wyładowań atmosferycznych. Ich natężenie było charakterystyczne dla lata, a nie trwającej jesieni. Silny wiatr szybko nie odpuści, bo w prognozach widnieją kolejne wichury.

Silne burze zanotowane w rejonie Polski minionej doby do godziny 08:55, 4 października 2023

Front szkwałowy nad Polską, wiatr łamie drzewa i odcina prąd, aktywne nocne burze 4 października 2023

Z danych pochodzących z detektorów burzowych wynika, że burze najbardziej aktywne były miejscami na południowym zachodzie kraju, zwłaszcza na Dolnym Śląsku przez południowo wschodnią Wielkopolskę, Ziemie Łódzką po Mazowsze. Burze dotarły także nad Podlasie. Wliczając rejony ościenne, to w pobliżu Polski oraz na naszym terytorium padło minionej doby ponad 32 tysiące wyładowań.

Silne burze nad Polską. Wyjątkowo duża aktywność elektryczna w Wieluniu w województwie łódzkim, noc na 4 października 2023

Zgodnie z prognozami najsilniej powiało wysoko w górach. Na Śnieżce zmierzono 151 km/h oraz w głębi Bałtyku 101 km/h. Na wielu stacjach zachodniej, południowo zachodniej i centralnej Polski zmierzono ponad 70-85 km/h, a punktowo w układzie liniowym mogło być więcej. Z tego powodu do tej pory jednostki OSP i PSP interweniowały już kilkaset razy.

Wichury w Polsce. Zanotowane maksymalne porywy wiatru minionej doby do 4 października 2023. Dane: IMGW - Ogimet

Wichury i nocne burze w Polsce, front szkwałowy odcina prąd i łamie drzewa, 4 października 2023

Wiatr łamał drzewa i odcinał prąd. Przerwy w dostawie energii elektrycznej zanotowano w wielu miejscowościach, najwięcej na Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce.

Skutki przechodzenia burz i wichur nad Polską w miejscowości Sobótka na Dolnym Śląsku, noc na 4 października 2023

Utrzymujący się gradient ciśnienia nad Polską spowodowany przejściem cyklonu Noah oraz nadciąganiem w jego miejsce nad Bałtyk kolejnego ośrodka niżowego Oli sprawi, że nadal szczególnie w północnej połowie kraju do 5 października należy się liczyć okresami z silnymi porywami wiatru w porywach do około 50-80 km/h, nad morzem lokalnie więcej, zwłaszcza w województwie pomorskim.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 4 października 2023

Prognoza wiatru w Polsce do 5 października 2023

Na tym jednak nie koniec, bo w tym tygodniu epizodów z silnym wiatrem nad Polską będzie więcej. W prognozach widnieje uderzenie kolejnej wichury w najbliższy weekend. Więcej szczegółów podamy wkrótce. Śledźcie nasze prognozy na bieżąco.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!