| |
Zagrożenie!
Front przyniesie śnieżyce. W tych regionach zrobi się biało i będzie ślisko. Spadnie do 10 cm śniegu

Front przyniesie śnieżyce. W tych regionach zrobi się biało i będzie ślisko. Spadnie do 10 cm śniegu

Obserwujemy stopniową przebudowę pola barycznego w Europie. W miejsce wału wyżowego między 29-30 stycznia wkroczy obszar niżowy z licznymi ośrodkami niskiego ciśnienia oraz towarzyszącymi im frontami atmosferycznymi. Pierwszy z aktywnych frontów przejdzie przez Polskę w najbliższy poniedziałek 30.01. Przyniesie dość szeroką strefę śnieżycy, a za frontem również przelotnych opadów mieszanych i deszczu. Lokalnie mogą rozwinąć się burze. To będzie chwilowy powrót miejscami śnieżnej zimy, gdyż po opadach śnieg zacznie topnieć. Mimo to, warunki na drogach ponownie będą trudne. W czasie przejścia frontu może spaść do 1-10 cm mokrego śniegu. Spodziewamy się również wichury.

Prognozowany zasięg frontu ze śnieżycą w Polsce, do godziny 09:00, 30 stycznia 2023

Front przyniesie śnieżyce w Polsce, w tych regionach spadnie śnieg, prognoza opadów 30 stycznia 2023

W pierwszej części dnia opady mokrego śniegu na froncie będą się rozciągać, od Suwalszczyzny, Mazur i Warmii po Dolny Śląsk, Kujawy i Ziemie Lubuską. Front w ciągu dnia będzie nadal przesuwał się z północy w głąb kraju na południe i południowy wschód.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce o godzinie 15:00, 30 stycznia 2023

Front atmosferyczny wkroczy do Polski, będzie śnieżyca i wichura, prognoza godzinowa opadów 30 stycznia 2023

Śnieg na froncie w poniedziałek 30.01 pojawi się w wielu regionach Polski. Na północy, wschodzie, w centrum i na południu kraju prawdopodobieństwo opadów sięga nawet 90-100%. Będą to opady mokrego śniegu. Krajobrazy miejscami zaczną się zabielać, a gdzieniegdzie powstanie niewielka pokrywa śnieżna do 1-10 cm śniegu. Niestety, za frontem napłynie łagodniejsza masa powietrza. Temperatury będą dodatnie i śnieg będzie topnieć. Na drogach zrobi się bardzo ślisko.

Prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu w Polsce i Europie, 30 stycznia 2023

Śnieg spadnie w Polsce, prognoza opadów, gdzie będzie biało w Europie, 30 stycznia 2023

Ostanie dni stycznia przyniosą więc w Polsce kolejny w tym miesiącu nieliczny zimowy epizod, który tym razem dosłownie potrwa kilka godzin, bo śnieg zacznie szybko zmieniać się w błoto pośniegowe. Temperatury za frontem będą dodatnie i o trwalszej zimie nie ma mowy poza rejonami podgórskimi i górskimi.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 16:00, 30 stycznia 2023

Czy śnieg utrzyma się w Polsce, prognoza temperatury 30 stycznia 2023

Przed wkroczeniem frontu do Polski pokrywa śnieżna waha się obecnie miejscami, od 1, do 10 cm na obszarze, od Suwalszczyzny, Mazur i Warmii po Kujawy. Ponadto 6 cm notujemy lokalnie na południu Ziemi Lubuskiej. Na pozostałym obszarze kraju na nizinach śniegu nie ma lub lokalnie występują jego ślady. Zupełnie inaczej jest na południu w regionach podgórskich górskich. Miejscami notujemy tam 10-78 cm śniegu, a na Kasprowym Wierchu 120 cm.

Prognozowany chwilowy przyrost pokrywy śnieżnej w czasie przejścia śnieżnego frontu w Polsce między 30-31 stycznia 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce 31 stycznia 2023

Na uwagę zasługuje również silny wiatr, jaki zostanie spowodowany przez przejście cyklonu Nicolas przez Skandynawię i Bałtyk w kierunku Rosji. Wiatr miejscami na zachodzie i północy kraju, zwłaszcza nad morzem osiągnie do 75-90 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr będzie słabszy w porywach do 50-70 km/h. Najsilniej powieje na południowym Bałtyku oraz w górach szczególnie w Sudetach, miejscami powyżej 100 km/h. Niemiecki model ICON wskazuje na Śnieżce wiatr osiągający lub przekraczający 120 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 22:00, 30 stycznia 2023

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 30 stycznia 2022, model ICON

W kolejnych dniach utrzyma się aktywna cyrkulacja strefowa, która co jakiś czas przyniesie przelotne mieszane opady, chwilami silniejszy wiatr i zmienną temperaturę. Więcej szczegółów podamy niebawem w coniedzielnej prognozie długoterminowej na którą zapraszamy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!