| |
Zagrożenie!
Front przetnie Polskę. Ulewa przyniesie ponad 25 litrów wody. Xaver namiesza w pogodzie

Front przetnie Polskę. Ulewa przyniesie ponad 25 litrów wody. Xaver namiesza w pogodzie

Do Polski z zachodu w ciągu najbliższej doby dotrze załamanie pogody. Front atmosferyczny przetnie kraj i przyniesie ulewy. Miejscami spadnie ponad 10-25 litrów wody na m2 ziemi. Lokalnie na krańcach południowych nie można wykluczyć lokalnej burzy. Zmiana pogody będzie związana z niżem Xaver znad Atlantyku, który frontem sięgnie Polski. Dodatkowo w obrębie frontu rozwinie się niewielki płytki niż między naszym krajem, Niemcami i Czechami. Opady ze względu na wyż nad Bałtykiem ominą dzielnice północne i północno wschodnie.

Prognoza zasięgu frontu i opadów w Polsce o godzinie 08:00, 6 maja 2023

Front przetnie Polskę i przyniesie ulewy, niż Xaver namiesza w pogodzie, 6 maja 2023

Dysponujemy już najnowszymi prognozami numerycznymi w których zaszły zmiany w zasięgu frontu z opadami, co również podkreślaliśmy, gdyż prognozy miały problem z oszacowaniem głębokości wejścia strefy frontowej. Aktualnie średnia z wszystkich wiodących modeli wskazuje, że front wejdzie w Polskę nieco głębiej niż wskazywały wcześniejsze wyliczenia o co najmniej kilkadziesiąt km.

Prognoza położenia zbliżającego się frontu z opadami do Polski o godzinie 14:00, 6 maja 2023

Front chłodny przetnie Polskę, będzie ulewa, gdzie popada, mapa ciśnienia i opadów 6 maja 2023

Wycinek frontu, który znajdzie się nad Polską będzie bezpośrednio związany z niżem Xaver, którego centrum zalega nad północno wschodnim Atlantykiem. Dodatkowo w rejonie frontu pojawi się płytki niż, który dodatkowo wzmocni potencjał opadów występujących między Polską, Niemcami, Czechami i Słowacją w czasie przejścia frontu.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 14:00, 6 maja 2023

Załamanie pogody sprowadzi front związany z niżem Xaver, prognoza opadów 6 maja 2023

Zwróćmy uwagę na sytuację baryczną. W czasie wejścia frontu nad Polskę na Bałtyku będzie się znajdował wyż Tina. Z jego powodu front nie będzie mógł klasycznie przejść z zachodu na wschód przez całą długość kraju, ale zostanie przyblokowany, dlatego w prognozach w zależności od modelu występowały spore różnice w zasięgu dokładnego wystąpienia opadów. Najnowsze wyliczenia m.in. z europejskiego modelu ECMWF i francuskiego ARPEGE wskazują, że opady wystąpią szczególnie na obszarze od Pomorza Zachodniego przez Kujawy, Ziemie Lubuską, Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę, Ziemie Świętokrzyską po szczególnie południową połowę Mazowsza i Lubelszczyznę.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 20:00, 6 maja 2023

Front załamie pogodę w Polsce, będą ulewy, niż Xaver, 6 maja 2023

Generalnie popada co najmniej na obszarze nieco większym od południowo zachodniej połowy kraju, przy czym opady najpóźniej dotrą nad dzielnice południowo wschodnie, bo przeważnie w trakcie popołudnia i wieczoru, zwłaszcza na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Miejscami wystąpi również ryzyko burz, głównie na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich, ale zjawiska powinny być jedynie lokalne.

Prognoza zasięgu i sumy opadów do godziny 10:00, 7 maja 2023

Prognoza ulewy i sumy opadów w Polsce do 7 maja 2023

W omawianym okresie miejscami spadnie nawet 10-25 mm wody, lokalnie model ECMWF wskazuje nawet do około 30 mm. Zalecamy aby zasięg i natężenie opadów śledzić bezpośrednio na radarze opadów dostępnym na naszej stronie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!