| |
Zagrożenie!
Front przechodzi przez Polskę. Burze przynoszą ulewy, grad i silny wiatr. Konwekcja w strefie konwergencji

Front przechodzi przez Polskę. Burze przynoszą ulewy, grad i silny wiatr. Konwekcja w strefie konwergencji

Przez Polskę przechodzi aktywny chłodny front atmosferyczny na którym w strefie konwergencji rozwiną się ponownie kolejne burze z ulewnym deszczem, niewielkim gradem i silnym wiatrem. Stefa zbieżności wiatru będzie czynnikiem zapalającym konwekcję tuż przed frontem w południowo wschodnich regionach kraju. Zjawiska będą rozproszone, ale miejscami dość silne łączące się w niewielkie klastry burzowe. Meteorolodzy wydali pierwszy stopień alertu pogodowego.

Chłodny front przesuwa się przez Polskę. Burze miejscami przyniosą ulewy, grad i silny wiatr do 2 lipca 2023

Silny i aktywny front chłodny przechodzi przez Polskę, burze niosą ulewy, grad i silny wiatr do 2 lipca 2023

Pierwsze zjawiska w rejonie omawianego frontu pojawiły się minionej doby na zachodzie i północy kraju. Liniowy układ burzowy zaznaczył się miejscami szczególnie, od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po Kujawy.

Burze zanotowane minionej doby w Polsce do godziny 09:40, 1 lipca 2023

Burze na chłodnym froncie w Polsce, gdzie zagrzmi i popada 1-2 lipca 2023

Przez noc obszar niestabilnej masy powietrza przesunął się na wschód i południe kraju i w ciągu dnia w strefie konwergencji ponownie ruszy konwekcja szczególnie w godzinach popołudniowych w obszarze południowo wschodniej Polski. Początkowo burzę będą mieć charakter pojedynczych komórek, ale później mogą się połączyć w niewielkie klastry wielokomórkowe. Nie możemy również wykluczyć powstania superkomórki.

Prognozowany obszar opadów i miejscami burz w Polsce, godziny popołudniowe 1 lipca 2023

Chłodny front i strefa konwergencji  z burzami w Polsce 1-2 lipca 2023

Na podstawie najnowszych wyliczeń numerycznych i zdjęć satelitarnych przygotowaliśmy stosowną prognozę prawdopodobieństwa burz na najbliższą dobę. Z uwagi na prognozowane parametry atmosferyczne został wydany pierwszy stopień alertu burzowego.

Prognoza burz dla Polski na 1 lipca 2023 według IMGW

Główne ryzyko burz obejmuje obszar między północną Lubelszczyzną przez wschodnie i południowe Mazowsze po lokalnie Ziemie Łódzką oraz na południu w obszarze miejscami, od południa Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie. Według IMGW prawdopodobieństwo burz w południowo wschodnich regionach jest takie samo na całym wskazanym obszarze.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 2 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 2 lipca 2023

Największe prawdopodobieństwo burz jest spodziewane w godzinach popołudniowych, a wieczorem i nocą na 2 lipca ich aktywność zacznie spadać. W rejonie burz miejscami spadnie ulewny deszcz z sumami opadów do około 10-35 mm. Lokalnie możliwy jest również grad do około 1-3 cm średnicy oraz silny wiatr w porywach do 70-85 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!