Front okluzji zbliża się z zachodu. Burze z gradem i ulewą sięgną Polski. To będą skutki niżu Vasco
Obecnie stabilne warunki pogodowe w Polsce zapewnia słabnący i odsuwający się wyż Queenie podążający na wschód Europy. Jego miejsce w ciągu najbliższej doby zajmie płytki i wypełniający się niż Vasco ze strefą frontu okluzji. Miejscami na froncie przelotnie popada deszcz, a lokalnie, zwłaszcza w dzielnicach południowych i południowo zachodnich wystąpią również burze z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. Sprawdźmy, gdzie załamie się pogoda w sobotę 29.04.
Front okluzji nadciągający z zachodu do Polski widoczny na mapie radarowej o godzinie 12:40, 28 kwietnia 2023. Dane: DWD / RainViewer
Aktualnie w Polsce na ogół jest pogodnie jedynie miejscami na północy i wschodzie występuje umiarkowane i przejściowo duże zachmurzenie, ale na ogół bez opadów. Po przymrozkach temperatury ponownie zaczynają rosnąć w dzień do umiarkowanych wiosennych wartości na poziomie kilkunastu st. C. Jednocześnie na zachodzie Europy obserwujemy front okluzji, jaki najbliższej doby wkroczy do Polski z zachodu.
Prognozowane położenie płytkiego niżu Vasco ze strefą frontu okluzji w Polsce o godzinie 14:00, 29 kwietnia 2023
Front z niżem bezpośrednią zmianę pogody w Polsce przyniesie w sobotę 29.04 w ciągu dnia, zwłaszcza na zachodzie, w centrum i na południu, gdzie może popadać przelotny deszcz. W obszarze wzrostu chwiejności powietrza pojawią się również warunki do inicjacji burz, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem, punktowo z silniejszym wiatrem.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 17:00, 29 kwietnia 2023
Najnowsze prognozy numeryczne główne ryzyko lokalnych burz w Polsce i bardziej intensywnych opadów wskazują na południowo zachodnie dzielnice kraju, zwłaszcza miejscami na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie po częściowo Górny Śląsk i lokalnie południe Małopolski.
Prognoza chwiejności powietrza wskazująca na ryzyko rozwoju burz o godzinie 17:00, 29 kwietnia 2023
Na podstawie średniej z wielu modeli pogodowych jest opracowywana eksperymentalna prognoza burz dla Europy, w tym dla Polski. Jak widać poniżej, między 29-30 kwietnia główne ryzyko burz obejmie południowo zachodnią Europę po północno zachodnią Afrykę, gdzie obecnie występuje potężny upał, jak również nieco mniejszy obszar między Bałkanami i południowo zachodnią Polską. Silne burze mogą również wystąpić między Cyprem, wschodnią Turcją po południowo zachodnią Rosję.
Prognoza burz dla Europy i Polski, 29-30 kwietnia 2023
W Polsce w czasie oddziaływania frontu okluzji może spaść miejscami do około 1-15 mm wody na m2 ziemi, głównie na zachodzie, w centrum i na południu. Największa suma opadów jest prognozowana między Dolnym Śląskiem i południem Małopolski.
Prognozowana suma opadów w Polsce, do godziny 09:00, 30 kwietnia 2023
Zanikający front z ustępującymi przelotnymi opadami deszczu jest prognozowany w niedzielę 30.04 na wschodzie i południowym wschodzie kraju, zwłaszcza między Lubelszczyzną, Małopolską i Podkarpaciem oraz początkowo w regionach sąsiednich. Na pozostałym obszarze ponownie zacznie się rozpogadzać, gdyż od zachodu i północnego zachodu dostaniemy się pod wpływ mobilnego wyżu, którego centrum nad krajem znajdzie się 1 maja.
DobraPogoda24.pl