
Front okluzji przyniesie śnieżyce. Spadnie 6 cm śniegu. Wiemy, gdzie będzie podmuch zimy
Ostatnie dwie noce przyniosły w Polsce zapowiadany mróz, miejscami do -6/-7 st. C., zwłaszcza w Kozienicach, Tarnowie, Lesku i Zakopanem. Obecnie z zachodu na wschód i północny wschód kraju przesuwa się front okluzji niosący opady deszczu, które przejdą miejscami także w śnieżyce. W kilku regionach czeka nas podmuch zimy z przyrostem pokrywy śnieżnej do 6 cm. Nawrotu trwalszej prawdziwej zimy z tego jednak nie będzie.
Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce o godzinie 18:00, 19 lutego 2024
Front w ciągu dnia z płytkim niżem dotrze na wschodnią Polskę, gdzie zacznie również przynosić opady deszczu, miejscami na północy i północnym wschodzie przechodzące w śnieg. Śnieżyca obejmie głównie obszar, od Warmii przez Mazury po Podlasie. Miejscami krajobrazy zdołają się zabielić, a gdzieniegdzie powstanie nawet kilkucentymetrowa pokrywa mokrego śniegu.
Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce o godzinie 20:00, 19 lutego 2024
Wieczorem opady śniegu będą występować na północy Warmii przez częściowo Mazury po Podlasie. Jednocześnie z zachodu w głąb kraju będzie napływać łagodniejsza masa powietrza i śnieg ostatecznie ponownie przejdzie w deszcz. Wcześniej jednak w dzielnicach północno wschodnich poczujemy krótki podmuch zimy, który w tym sezonie w lutym w Polsce jest niezwykle rzadki.
Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce o godzinie 24:00, w nocy na 20 lutego 2024
Opady śniegu najdłużej utrzymają się na Suwalszczyźnie, gdzie zanikną najbliższej nocy wraz z nadejściem opadów deszczu. W tej części kraju chwilowy przyrost pokrywy śnieżnej będzie największy, bo do około 5-6 cm. Śnieg ponadto popada także miejscami w górach.
Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce w nocy na 20 lutego 2024
Zabielenie krajobrazów i miejscami utworzona pokrywa śnieżna nie utrzyma się długo, bo po opadach deszczu bardzo szybko stopnieje i kolejnej doby po śniegu nie będzie już śladu. Na tym zakończy się ten krótki zimowy incydent. Sprawdzi się więc nasza prognoza w której zapowiadaliśmy krótkie ochłodzenie w Polsce na przełomie drugiej i trzeciej dekady lutego przed kolejnym większym ociepleniem w następnych dniach ostatniej dekady lutego, gdy temperatury maksymalne w kraju miejscami sięgną okresami nawet 10-16 st. C.
Źródło: DobraPogoda24.pl