Front okluzji nadciąga z zachodu. Poprzedzi cyklon ze śniegiem i mrozem. Pogoda załamie się w całej Polsce
Układ wyżowy zapewniający chwilowe ustabilizowanie pogody słabnie i od zachodu dostajemy się pod wpływ frontu okluzji. Będzie on związany z niżem Xerxes przesuwającym się przez Kraje Nadbałtyckie. Przyniesie miejscami opady deszczu i poprzedzi cyklon Yigit, jaki z kolejnym frontem przyniesie w Polsce podmuch zimy, bo w wielu regionach popada śnieg i chwyci częstszy mróz w nocy na przełomie lutego i marca.
Nadciągająca strefa frontu okluzji do zachodniej Polski znad Niemiec. Widoczna na radarze pogodowym o godzinie 17:20, 23 lutego 2023. Dane: IMGW / RainViewer
Front wkracza po dniu z powiewem wiosny na zachodzie, południu i południowym zachodzie Polski, gdzie w czwartek 23.02 notowaliśmy miejscami 10-14 st. C. Najcieplejszym regionem był Dolny Śląsk z najwyższymi temperaturami m.in. w Jeleniej Górze i Zgorzelcu.
Front okluzji poprzedzi cyklon ze śniegiem i podmuchem zimy
Na froncie pojawią się głównie miejscami słabe i umiarkowane opady deszczu, które wieczorem i nocą wkroczą w głąb Polski. Do piątkowego 24.02 poranka strefa opadów będzie się stopniowo przesuwać z zachodu na wschód i południowy wschód kraju.
Prognozowany zasięg opadów i frontu w Polsce o godzinie 01:00, 24 lutego 2023
O ile w regionach północnych i zachodnich strefa opadów będzie bardziej zwarta, o tyle w pozostałych regionach opady będą mieć charakter bardziej rozproszony i przelotny. Opady związane z omawianym frontem pojawią się nad Polską w rożnych regionach także w piątek 24.02 w ciągu dnia. Miejscami w chłodnym sektorze powietrza, zwłaszcza w górach, a także przejściowo na północy popada również deszcz ze śniegiem i śnieg.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 22:00, 24 lutego 2023
Za frontem okluzji między 24/25 lutego z zachodu nasunie się główne załamanie pogody. Nad Polskę wkroczy chłodny front atmosferyczny związany z niżem Yigit przesuwającym się znad Skandynawii i Bałtyku w rejon Polski i dalej nad Litwę, Białoruś i Rosję. W sobotę 25.02 z upływem dnia wraz z napływem powietrza arktycznego deszcz coraz częściej zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie może wystąpić także krupa śnieżna. Miejscami pojawią się warunki do wystąpienia krótkotrwałych, ale intensywnych śnieżyc konwekcyjnych. Zalecamy aby śledzić zasięg opadów śniegu i deszczu na radarze pogodowym. Miejscami rozproszone opady śniegu z odsuwającego się niżu wystąpią także w niedzielę 26.02 w ciągu dnia
Prognozowany zasięg rozproszonych opadów śniegu i deszczu w Polsce, 25 lutego 2023 wczesnym popołudniem
Prognozy wskazują, że opady śniegu będą możliwe na przeważającym obszarze kraju. Miejscami na nizinach krajobrazy zdołają się zabielić, będą również regiony, gdzie zdoła powstać kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna.
Aktualnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, jaki może wystąpić w czasie oddziaływania cyklonu Yigit, między 25-26 lutego 2023. Miejscami prognoza może być przeszacowana lub niedoszacowana
Najwięcej śniegu w omawianym okresie spadnie w górach, zwłaszcza w Sudetach, Tatrach oraz w Beskidzie Żywieckim. Miejscami pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet o 10-35 cm śniegu. Po odsunięciu się niżu napłynie chłodne powietrze arktyczne i ujemne temperatury w nocy zaczną ponownie obejmować spory obszar kraju od 26 lutego.
DobraPogoda24.pl