| |
Zagrożenie!
Front faluje nad Polską. Duże ryzyko burz i ulewy. Lokalnie możliwa powódź błyskawiczna

Front faluje nad Polską. Duże ryzyko burz i ulewy. Lokalnie możliwa powódź błyskawiczna

Na Polskę napływa bardzo wilgotna i chwiejna masa powietrza. Nad krajem znajduje się falujący front atmosferyczny z przedfrontową linią zbieżności wiatru, dodatkowo na wschodniej stronie frontu rozwinie się płytki niż. Na wschodzie spodziewamy się również pierwszego upału. W takich warunkach dojdzie do inicjacji burz w wielu regionach kraju. Miejscami rozwiną się burze wielokomórkowe, a lokalnie niewykluczona jest superkomórka. W rejonie burz głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu mogące lokalnie powodować zalania i podtopienia. Nie można również wykluczyć, że punktowo wystąpi powódź błyskawiczna. Sprawdźmy, gdzie ryzyko opadów i burz jest największe w Polsce w ciągu najbliższej doby z 9/10 czerwca 2022.

Pofalowany front nad Polską. Istnieje ryzyko nawalnych opadów deszczu

Falujący front nad Polską przyniesie ulewy i burze, ryzyko powodzi błyskawicznej 9/10 czerwca 2022

Front rozciąga się od Warmii i Mazur przez centrum Polski po Małopolskę i Górny Śląsk. Powietrze na tym obszarze zawiera bardzo dużo wilgoci w całej kolumnie powietrza. Zawartość pary wodnej sięga nawet 40 mm! To bardzo duża wartość, jak na polskie warunki klimatyczne. Dodatkowo napływające powietrze charakteryzuje się dużą chwiejnością, czyli energią dostępną drogą konwekcji. W takich warunkach należy się spodziewać miejscami rozwinięcia burz. Zalecamy, aby śledzić gdzie jest burza. Aktualnie burze występują na Mazowszu.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 14:00, 9 czerwca 2022

Pofalowany front nad Polską, będą burze i ulewy, mapa opadów 9 czerwca 2022. Gdzie jest burza

Głównym zagrożeniem w rejonie burz, będą nawalne opady deszczu. Ich intensywność będzie na tyle duża, że lokalnie mogą powstać rozlewiska, zalania i podtopienia. Lokalnie nie wykluczamy powodzi błyskawicznej. Mniejszym ryzykiem, ale również możliwym będą opady gradu o średnicy do 1-4 cm. Punktowo spodziewany jest również silny wiatr, maksymalnie do 70-85 km/h. Istnieje również możliwość powstawania lokalnych zalążków trąby powietrznej. Najwięcej zjawisk burzowych będzie w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Prognoza burz dla Polski, 9/10 czerwca 2022

Prognoza burz dla Polski 9/10 czerwca 2022

Stopień 2 ostrzeżenia obowiązuje z uwagi na ryzyko lokalnych nawalnych opadów deszczu miejscami mogącymi przekraczać sumy 40 mm. Prognoza zagrożeń meteorologicznych według IMGW 2 stopień ostrzeżenia wskazuje na podobnym obszarze do naszego.

Prognoza burz dla Polski według IMGW

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 17:00, 9 czerwca 2022

Pofalowany front w Polsce, gdzie jest burza 9 czerwca 2022

Prognoza oparta o model dużej rozdzielczości Swiss HD ECMWF wskazuje największe ryzyko wystąpienia opadów w ciągu najbliższej doby 9/10.06 na obszarze od Warmii, Mazur przez Kujawy, częściowo Mazowsze, Podlasie i Wielkopolskę, centrum po Śląsk i Małopolskę. W regionach ościennych od wymienionych obszarów również miejscami przelotnie popada, ale suma opadów i ich natężenie będzie mniejsze. 

Prognozowana suma opadów w Polsce, do godziny 08:00, 10 czerwca 2022. Możliwe przesunięcie strefy opadów o kilkanaście lub kilkadziesiąt km

Prognoza sumy opadów w Polsce 9-10 czerwca 2022, gdzie jest burza

Powyższa prognoza miejscami wskazuje na sumy opadów mogące osiągnąć do 10-50 mm wody. Punktowo widnieje również ryzyko opadów powyżej 100 mm! Jeśli faktycznie tak się stanie, to ryzyko zalań, podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej nie jest przesadzone. Rekomendujemy śledzenie danych z radaru opadów. Czekamy na Wasze raporty.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!