| |
Zagrożenie!
Front ciepły przyniesie pogodowy koszmar. Ulewy i wichury wtargną do Polski. Śnieg spadnie w tym regionie

Front ciepły przyniesie pogodowy koszmar. Ulewy i wichury wtargną do Polski. Śnieg spadnie w tym regionie

Prognozy zapowiadające silne załamanie pogody w drugiej połowie tygodnia zaczęły się stabilizować. Z szumnie zapowiadanego ataku zimy niewiele zostaje, bo ostatecznie front ciepły wygra z chłodnym powietrzem i wkroczy bardziej w głąb Polski. W wielu regionach pojawią się opady deszczu i wichury, a śnieg ograniczy się tylko do jednego regionu i to przejściowo. Od południa za frontem temperatury zaczną rosnąć i zanotujemy miejscami nawet powyżej 20 st. C.

Front ciepły załamie pogodę w Polsce. Prognozowane opady śniegu na północnym wschodzie kraju, 20 października 2023

Front ciepły załamie pogodę w Polsce, przyniesie ulewy, wichury i śnieg 20-21 października 2023

Kolejny raz mamy okazję przekonać się o lepszej sprawdzalności europejskiego modelu numerycznego ECMWF od amerykańskiego GFS w wydaniach średnioterminowych. Spore zamieszanie wywołane prognozowanym położeniem ciepłego frontu nad Polską ostatecznie przechyla szale w kierunku jego dalszego i mocniejsze wtargnięcia z południa w głąb kraju, a tym samym silnego pierwszego ataku zimy na nizinach nie będzie. Owszem, miejscami na czole frontu pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem, ale tylko miejscami na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza między Mazurami i Podlasiem, po czym i tam dotrze łagodniejsze powietrze z deszczem.

Obecna prognoza położenia frontu i zasięgu opadów w Polsce, noc na 20 października 2023

Ciepły front przyniesie ulewy, wichury i śnieg w Polsce, załamanie pogody 20-21 października 2023

Ciepły front nad Polską zacznie się uaktywniać między 19-20 października, zwłaszcza w nocy, gdy deszcz pojawi się w wielu regionach, a miejscami na północnym wschodzie także okresowo deszcz ze śniegiem i śnieg. Głównego uaktywnienia frontu spodziewamy się następnej doby w północnej połowie kraju między 20-21 października z tendencją jego przesuwania na północ.

Prognozowane uaktywnienie frontu z ulewą w północnej Polsce w nocy na 21 października 2023

Ulewy, wichury i śnieg w Polsce, front ciepły namiesza w prognozach, gdzie spadnie śnieg 20-21 października 2023

W tym czasie w południowej połowie Polski na ogół będzie bez opadów, ponadto napłynie bardzo ciepła masa powietrza o czym przekonamy się szczególnie w nocy na sobotę 21 października, gdy temperatura chwilowo może nawet miejscami w południowych regionach przekroczyć 20 st. C., zwłaszcza między Górnym Śląskiem, Małopolską i Podkarpaciem. Taka wartość temperatury i to jeszcze nocą jest niezwykle rzadka o tej porze roku.

Prognoza zasięgu adwekcji i temperatury powietrza napływającego do Polski na wysokości 1,5 km, w nocy na 21 października 2023

Starcie mas powietrza w Polsce, ciepły front wyprze przymrozki, mapa temperatury 21 października 2023

Widać wyraźnie, że ciepła masa powietrza ostatecznie zwycięży w starciu z powietrzem arktycznym, które zostanie wyparte na północ, a tym samym chwilowo ustąpią przymrozki i zamiast śnieżyc pojawią się ulewy szczególnie w północnej połowie kraju. Przejściu frontu i wymianie mas powietrza będą miejscami towarzyszyć silne porywy wiatru. Najmocniej powieje w górach i rejonach podgórskich, a także na północy Polski, w tym nad morzem.

Prognozowane wichury w Polsce w nocy na 21 października 2023

Front ciepły przyniesie wichury, ulewy i śnieg w Polsce, prognoza wiatru 21 października 2023

Niektóre obliczenia numeryczne wskazują w wysokich górach, zwłaszcza w Tatrach miejscami wiatr w porywach nawet do około 150 km/h. Obecnie utrzymujący się mróz w górach ustąpi i nawet na szczytach zanotujemy wartości dodatnie w omawianym terminie. Powyższa sytuacja baryczna uzmysławia nam kolejny raz położenie naszego kraju na styku różnych mas powietrza. Z tego powodu czasami zdarzają się niezwykle trudne do przewidzenia sytuacje pogodowe ze znacznym wyprzedzeniem. Dopiero na 2-3 dni przed zdarzeniem pogodowym klaruje się wyraźny trend. Niekiedy ten okres skraca się nawet do 1 dnia. Takich sytuacji w ciągu roku w Polsce jest co najmniej kilka.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!