| |
Zagrożenie!
Front ciepły przetnie Polskę. Sprowadzi śnieżyce i ulewy. Spadnie ponad 20 litrów wody

Front ciepły przetnie Polskę. Sprowadzi śnieżyce i ulewy. Spadnie ponad 20 litrów wody

Warunki atmosferyczne w Polsce w kolejnych dniach nie dadzą nam wytchnienia. Czeka nas sporo zjawisk pogodowych, od mrozu i śniegu przez ulewy po wichury. Z zachodu do kraju już zbliża się ciepły front atmosferyczny związany z niżem Marco. W ciągu najbliższej doby będzie wędrował z zachodu na wschód niosąc w wielu regionach śnieżyce przechodzące w ulewy. Suma opadów miejscami przekroczy 20 litrów wody na m2 ziemi. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Apelujemy o zachowanie ostrożności.

Front ciepły wpłynie na pogodę w Polsce. Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu do godziny 10:00, 19 listopada 2023

Front ciepły zmieni pogodę w Polsce, przyniesie śnieżyce i ulewy, prognoza opadów 19 listopada 2023

Na mapie synoptycznej widać, że do Polski z zachodu zbliża się ciepły front atmosferyczny związany z niżem Marco, który na początku nowego tygodnia znajdzie się nad naszym krajem. Wcześniej jego strefa frontowa przyniesie opady śniegu i deszczu. Front najbliższej nocy, zwłaszcza nad ranem pojawi się na zachodzie kraju, gdzie przyniesie opady deszczu. Śnieg popada z niego w Sudetach oraz w Kotlinie Kłodzkiej. Do niedzielnego poranka rozpada się, od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk.

Prognozowane położenie frontu atmosferycznego związanego z niżem Marco nad Polską o godzinie 13:00, 19 listopada 2023

Ciepły front i niż Marco przyniesie śnieżyce i ulewy w Polsce, prognoza ciśnienia 19 listopada 2023

W niedzielę w ciągu dnia aktywny front będzie nadal przesuwał się z zachodu na wschód i południowy wschód w głąb kraju. Zwróćmy uwagę, że tak naprawdę będziemy mieć trzy wycinki frontu, ciepły, okluzji i chłodny. Zjawiska atmosferyczne zainicjuje jednak pierwszy z nich - front ciepły. To oznacza, że za frontem temperatury wzrosną, a tym samym śnieg zacznie przechodzić w deszcz.

Prognoza zasięgu frontu nad Polską wraz z opadami śniegu i deszczu o godzinie 16:00, 19 listopada 2023

Front ciepły przyniesie śnieżyce i ulewy w Polsce, prognoza opadów 19 listopada 2023

W początkowej fazie przechodzenia frontu spodziewamy się jednak wystąpienia opadów śniegu, bo front ze strefą wilgoci będzie się wdzierał w obszar zalegania chłodnego powietrza po nocy z mrozem. W niedzielę w godzinach popołudniowych śnieżyca spodziewana jest szczególnie na obszarze, od województwa pomorskiego przez kujawsko pomorskie, łódzkie po częściowo świętokrzyskie i mazowieckie. Śnieg popada miejscami również w rejonach podgórskich. Za śnieżycą pojawią się jednak opady deszczu w napływającym z zachodu łagodniejszym powietrzu.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 21:00, 19 listopada 2023

Front nad Polską przyniesie śnieg i deszcz, prognoza opadów wieczór 19 listopada 2023

Wieczorem opady śniegu będą miejscami rozciągać się szczególnie, od województwa pomorskiego przez częściowo mazowieckie i warmińsko mazurskie z podlaskim po lubelskie. Generalnie im dalej na zachód, tym jednak będzie się zwiększać prawdopodobieństwo opadów deszczu. Na granicy wymiany mas powietrza będzie bardzo ślisko. Suma opadów do poniedziałkowego poranka w wielu regionach kraju przekroczy 7-20 mm.

Prognozowana suma opadów w Polsce do godziny 07:00, 20 listopada 2023

Prognoza sumy opadów w Polsce do 20 listopada 2023

W kolejnych dniach spodziewamy się nadal przechodzenia stref frontowych z niżami. Ponownie wystąpią opady deszczu i śniegu. Pogoda będzie przypominać często przedzimie, a miejscami w nowym tygodniu poczujemy również termiczną zimę, zwłaszcza, że będzie możliwy pierwszy całodobowy mróz.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!