| |
Zagrożenie!
Front chłodny załamie pogodę. Przejdą burze z gradem i ulewnym deszczem. Ruszy cyrkulacja strefowa

Front chłodny załamie pogodę. Przejdą burze z gradem i ulewnym deszczem. Ruszy cyrkulacja strefowa

Obecnie w Polsce cieszymy się z podmuchu ciepłej i pogodnej wiosny, ale okres stabilnej pogody nie potrwa długo. Do naszego kraju z zachodu zbliża się front chłodny związany z niżem Tarek, którego centrum pojawi się nad Morzem Północnym. Front ten wkroczy do zachodnich dzielnic kraju w niedzielę 23 kwietnia i w ciągu kolejnej doby będzie systematycznie przesuwał się w głąb kraju na wschód. Przyniesie załamanie pogody, w tym ulewny deszcz, lokalne burze z gradem i silny wiatr. Za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza i temperatury spadną.

Prognoza zasięgu opadów i położenia chłodnego frontu w Polsce o godzinie 14:00, 23 kwietnia 2023

Front chłodny załamie pogodę w Polsce, będą burze z gradem i ulewnym deszczem z silnym wiatrem, 23 kwietnia 2023

Zanim pojawi się ochłodzenie i pogoda ponownie się załamie, to przed nami jeszcze co najmniej kilkadziesiąt godzin ciepłej i pogodnej wiosny zapewnianej przez słabnący wyż. Aktualnie na przeważającym obszarze kraju jest słonecznie i niemal bezchmurnie jedynie w dzielnicach wschodnich rozwinęło się przejściowo zachmurzenie kłębiaste do umiarkowanego i miejscami dużego, ale na ogół bez opadów. Temperatury ponownie w ostatnich dniach osiągają lub przekraczają 20 st. C. Taką wartość notowano m.in. w Ostrołęce i Słubicach, a wczoraj 21.04 w Szczecinie było 20,3 st. C.

Ciepła niedziela w Polsce. Prognozowana temperatura, 23 kwietnia 2023

Ciepło w Polsce przed frontem chłodnym z burzami, mapa temperatury 23 kwietnia 2023

Szczególnie ciepło zapowiada się niedziela 23.04 w Polsce, zwłaszcza w rejonach przed wkroczeniem frontu chłodnego. Prognoza modelu GEM wskazuje na temperatury maksymalne w wielu regionach do około 17-23 st. C. Chłodniej ze względu na bryzę ma być miejscami ponownie nad morzem. 

Prognoza układu barycznego w Polsce i Europie o godzinie 14:00, 23 kwietnia 2023

Prognoza frontu chłodnego w Polsce, załamie pogodę, ustąpi ciepła wiosna, 23 kwietnia 2023

Front w niedzielę 23.04 w ciągu dnia przyniesie miejscami rozproszone przelotne opady szczególnie od wybrzeża po Dolny Śląsk. Na wschód od tego obszaru powinna się utrzymać stabilna i ciepła wiosenna pogoda przez cały dzień.

Prognoza zasięgu opadów i frontu w Polsce o godzinie 17:00, 23 kwietnia 2023

Załamanie pogody przyniesie front chłodny, będą burze z gradem i ulewnym deszczem, mapa opadów 23 kwietnia 2023

Zmiana pogody nie od razu obejmie cały kraj. Wiosenne temperatury oscylujące w pobliżu lub lokalnie nieco powyżej 20 st. C. przed frontem chłodnym zanotujemy w Polsce również w poniedziałek 24.04 szczególnie we wschodniej połowie kraju. Dopiero po przejściu frontu przez cały kraj od wtorku 25.04 spodziewamy się spadku temperatury we wszystkich regionach i co jakiś czas zaznaczenia się cyrkulacji strefowej na zmianę z mobilnymi krótkotrwałymi wyżami.

Prognoza położenia frontu i opadów w Polsce, miejscami z burzami o godzinie 14:00, 24 kwietnia 2023

Ochłodzenie sprowadzi front chłodny do Polski, ulewny deszcz i burze z gradem, prognoza 24 kwietnia 2023

Najnowsze wyliczenia prognoz numerycznych wskazują na bardziej aktywny front szczególnie w poniedziałek 24.04. W tym dniu opadów i burz w Polsce powinno być znacznie więcej niż w niedzielę. Opady wystąpią szczególnie w zachodniej połowie kraju oraz miejscami na południu. Prognozy burzowe na każdy dzień przedstawiamy w stosownym kolejnym wpisie.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!