Front chłodny wkroczy do Polski. Przyniesie znaczną zmianę pogody. Deszcz popada w wielu regionach
Cieszymy się obecnie powiewem pięknego i ciepłego babiego lata w Polsce, ale nie potrwa to długo. Do naszego kraju zbliża się chłodny front atmosferyczny, jaki przejdzie przez Polskę z północy na południowy wschód między 18/19 października. Najdłużej stabilna i ciepła pogoda utrzyma się na Podkarpaciu. Przejściu chłodnego frontu będą towarzyszyć opady deszczu. Miejscami spadnie od 1, do 20 mm wody m2 ziemi. Za frontem napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza i temperatury spadną, aż do powrotu przymrozków.
Aktualny zasięg i przewidywany kierunek nadciągającego chłodnego frontu atmosferycznego do Polski. Dane: Eumetsat, godzina 12:30, 17 października 2022
Nasi synoptycy nie tracą czujności. Zapowiadane uderzenie krótkiego babiego lata w Polsce stało się faktem, ale teraz przed nami kolejne zmiany, które już są dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych. Na powyższym zdjęciu kompozytowym widzimy formujący się chłodny front atmosferyczny, który już we wtorek 18.10 znajdzie się nad Polską. Z upływem dnia zacznie wędrować przez całą szerokość kraju z północy na południowy wschód. Miejscami na swej drodze przyniesie opady deszczu i okresowy wzrost zachmurzenia.
Prognozowany zasięg opadów deszczu w strefie frontu, do godziny 17:00, 18 października 2022
Najdłużej stabilna pogoda z powiewem babiego lata i temperaturami w pobliżu 20 st. C. utrzyma się na południowym wschodzie Polski, zwłaszcza na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Górnym Śląsku oraz na południu Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyzny. W tej części kraju zmiana pogody rozpocznie się późnym popołudniem lub dopiero wieczorem. Zdecydowanie najpóźniej na Podkarpaciu.
Prognoza zasięgu opadów deszczu w Polsce, do godziny 23:00, 18 października 2022
To będą pierwsze znaczące opady deszczu w wielu regionach kraju od co najmniej 5-10 dni. Nie będą to wielkie sumy opadów, ale pozwolą nawilżyć znowu coraz bardziej suchą ziemię. Przykładowo, na naszej stacji na Podkarpaciu, wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej spadła już do 55%. Z uwagi na dynamiczne procesy atmosferyczne, prognozowany obszar największych sum opadów w Polsce, w czasie przejścia omawianego chłodnego frontu atmosferycznego może się nieznacznie przesunąć na północ lub południe względem aktualnych wyliczeń numerycznych.
Prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do godziny 08:00, 19 października 2022
Za frontem coraz szerszym strumieniem zacznie napływać chłodne powietrze, które obniży nam temperaturę w całej Polsce już od najbliższej środy 19.10. Wówczas na termometrach w ciągu dnia zanotujemy maksymalnie, do około 9-14 st. C. To spora zmiana zważywszy na fakt, że kilkadziesiąt godzin wcześniej będziemy w Polsce notować nawet 20-25 st. C.
Prognozowany zasięg ciepłego i chłodnego powietrza nad Europą na wysokości 1,5 km o godzinie 14:00, 18 października 2022
Główny spływ chłodnego powietrza do Polski przypadnie na środę, gdy za frontem chłodnym napłynie powietrze arktyczne. Wówczas na wysokości 1,5 km praktycznie nad całym krajem będziemy mieć wartości ujemne.
Prognozowany zasięg i temperatura wdzierającego się chłodnego powietrza na wysokości 1,5 km do Polski, do godziny 14:00, 19 października 2022
Po przejściu chłodnego frontu, Polska dostanie się na kilkadziesiąt godzin pod wpływ wyżu. Antycyklon podtrzyma adwekcję chłodnego powietrza i będzie sprzyjał miejscami wystąpieniu przymrozków w nocy, szczególnie na ranem, między 20-22 października. Zimno będzie, zwłaszcza w dolinach i zagłębieniach terenu. Będzie temu sprzyjać silna radiacja i inwersja osiadania zimnego powietrza, szczególnie we wschodniej połowie kraju.
DobraPogoda24.pl