| |
Zagrożenie!
Front chłodny wkroczy do Polski. Przejdą liniowe burze gradowe z ulewnym deszczem. Będzie wiatr o sile wichury

Front chłodny wkroczy do Polski. Przejdą liniowe burze gradowe z ulewnym deszczem. Będzie wiatr o sile wichury

Do Polski zbliża się chłodny front atmosferyczny, który na przełomie czerwca i lipca przyniesie miejscami burze gradowe z ulewnym deszczem oraz lokalnie wiatr o sile wichury. Front jest związany z płytkim niżem Nikolaus z centrum nad Bałtykiem. Jego strefa nasunie się z zachodu przez Niemcy do naszego kraju. Możliwy będzie liniowy układ burzowy. Został wydany pierwszy stopień alertu pogodowego przed silnymi zjawiskami pogodowymi.

Chłodny front z liniowym układem burzowym pojawi się w Polsce do 1 lipca 2023

Front chłodny przejdzie przez Polskę, liniowe burze gradowe przyniosą ulewny deszcz i wiatr o sile wichury do 1 lipca 2023

Dane bezpośrednie ze zdjęć satelitarnych i radaru opadów wskazują na aktywność chłodnego frontu obecnie nad Niemcami, ale front w dalszej części dnia z opadami i rozwijającymi się burzami wkroczy nad zachodnie i północno zachodnie dzielnice Polski, gdzie zacznie miejscami przynosić ulewny deszcz i lokalnie niewielki grad do około 1-2 cm średnicy.

Położenie chłodnego frontu ze strefą opadów zbliżającego się do zachodniej Polski o godzinie 09:10, 30 czerwca 2023. Dane: RainViewer

Chłodny front przyniesie ulewy i grad w Polsce, prognoza opaów i burz do 1 lipca 2023

Głównym zagrożeniem w czasie przejścia frontu z liniowym układem konwekcyjnym będą ulewne opady deszczu. Sumy opadów miejscami mogą sięgnąć do około 10-35 mm z uwagi na dość wolne przemieszczanie się strefy frontowej, a także na duże uwodnienie pionowego profilu troposfery. Punktowo możliwe będą również silne porywy wiatru, do około 60-80 km/h, czyli lokalnie na granicy siły wichury pierwszego stopnia.

Prognozowane położenie strefy opadów i zasięgu frontu miejscami z burzami do godziny 17:00, 30 czerwca 2023

Burze gradowe z ulewnym deszczem przejdą przez Polskę, front chłodny namiesza w pogodzie do 1 lipca 2023

Tradycyjnie w sezonie burzowym przygotowujemy stosowne prognozy prawdopodobieństwa burz z określeniem ich siły na każdą dobę w przypadku możliwości ich wystąpienia. Analizy parametrów atmosferycznych wskazują miejscami na osiągnięcie progu pierwszego stopnia alertu pogodowego.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 1 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 1 lipca 2023

Największe prawdopodobieństwo burz w piątek 30 czerwca obejmuje miejscami województwo zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie po lokalnie pomorskie. W ciągu najbliższej doby może zagrzmieć i popadać także miejscami w rejonach ościennych, ale skala zjawiska powinna być mniejsza. Odpowiednią prognozę burz przygotowali również meteorolodzy z IMGW. Zalecamy zawsze sprawdzenie kilku prognoz, które mogą się różnić, w zależności od interpretacji synoptycznej i użytego modelu pogodowego do opracowania.

Prognoza burz na 30 czerwca 2023 według IMGW

Wieczorem oraz nocą na 1 lipca warunki do rozwoju burz będą coraz mniej korzystne. Ponowne uaktywnienie rozproszonych burz będzie możliwe w sobotę w ciągu dnia, głównie lokalnie na wschodzie, południu i południowym wschodzie zgodnie z prognozą zasięgu strefy chwiejności powietrza.

Prognoza energii CAPE dostępna droga konwekcji wskazująca miejscami na możliwy rozwój burz w Polsce, godziny popołudniowe 1 lipca 2023

Front chłodny i burze gradowe przejdą przez Polskę, prognoza 1 lipca 2023

W kolejnych dniach lipca, co jakiś czas miejscami pojawią się przelotne opady i burze, ale jak to bywa w przypadku zjawisk konwekcyjnych będą one rozproszone i nie zawsze wszędzie popada. Czeka nas również wzrost temperatur, bo wrócą powszechne gorące dni z temperaturami maksymalnymi na poziomie 25-29 st. C., a miejscami będzie się zdarzał również upał w okolicach 30-32 st. C. wstępnie wskazywany szczególnie około 6-7 lipca z możliwą korektą około 1 dnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!