| |
Zagrożenie!
Front chłodny wkroczy do Polski. Będzie spychał upał na wschód. Przyniesie burze, deszcz, grad i silny wiatr

Front chłodny wkroczy do Polski. Będzie spychał upał na wschód. Przyniesie burze, deszcz, grad i silny wiatr

Aktualna fala upałów w Polsce miała być krótka i faktycznie tak będzie, bo już w piątek 5 sierpnia do zachodniej i północno zachodniej Polski wkroczy chłodny front atmosferyczny, który zacznie spychać ciepłe powietrze zwrotnikowe na południowy wschód kraju. Miejscami przyniesie przelotne opady deszczu, punktowo gradu oraz silniejsze porywy wiatru. Lokalne zjawiska nie powinny przekroczyć 1 stopnia alertu pogodowego. Burze i przelotne opady będą możliwe również w nocy 5/6 sierpnia. Sprawdźmy, dokąd front burzowy dotrze do sobotniego 06.08 poranka.

Front chłodny nad Polską. Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza do godziny 23:00, 5 sierpnia 2022

Front chłodny przyniesie burze z gradem w Polsce, wyprze upał na wschód 5/6 sierpnia 2022

W piątek 05.08 na przeważającym obszarze kraju, będzie upalnie, ale w trakcie dnia na zachodzie i północnym zachodzie zacznie nasuwać się zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym. Dodatkowo przed frontem pojawi się linia zbieżności wiatru, która będzie zapalnikiem do powstania rozproszonej konwekcji z komórkami burzowymi. Tuż przed frontem chłodnym rozwinie się również niewielki płytki niż. Zalecamy, aby w czasie przejścia frontu sprawdzać gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg lokalnych przelotnych opadów i burz w Polsce, do godziny 17:00, 5 sierpnia 2022

Front chłodny wkroczy do Polski, przyniesie burze, 5/6 sierpnia 2022

Z tego powodu na Pomorzu Zachodnim nie będzie już upału, bo strefa frontowa dotrze tam wcześniej zanim temperatura zdąży odpowiednio wzrosnąć. Na pozostałym obszarze kraju czeka nas słoneczny, gorący i upalny dzień, jednak od zachodu na zachodzie i północnym zachodzie Polski zachmurzenie miejscami wzrośnie. Lokalnie pojawią się przelotne opady deszczu i gradu oraz silniejsze porywy wiatru. Na naszą uwagę zasługują już szczególnie godziny popołudniowe i wieczorne.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 20:00, 5 sierpnia 2022

Front burzowy będzie wypychał upał z Polski, mapa opadów i burz 5 sierpnia 2022

Tradycyjnie o poranku na podstawie najnowszych wyliczeń numerycznych, wydamy dokładną prognozę prawdopodobieństwa burzowego wraz z przewidywanym natężeniem zjawisk. Wstępne prognozy burz mogą być zbliżone do aktualnych przewidywań IMGW.

Prognoza burz dla Polski według IMGW-PIB, 5 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 5 sierpnia 2022

W nocy z piątku na sobotę 5/6 sierpnia, front burzowy będzie nadal z zachodniej i północno zachodniej Polski przemieszczać się w głąb kraju na wschód. Lokalnie wystąpią nocne spektakularne burze, które utrudnią nam spokojny sen.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 02:00, 6 sierpnia 2022

Front burzowy w Polsce, wyprze upał, mapa opadów noc 5/6 sierpnia 2022

Do sobotniego 06.08 poranka, front atmosferyczny powinien dotrzeć do obszaru, od Mazur przez centrum po Górny Śląsk. Taki jest aktualnie prognozowany zasięg przemieszczenia frontu atmosferycznego spychającego upał w Polsce w ciągu doby między piątkiem i sobotą.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 08:00, 6 sierpnia 2022

Upał ustąpi w Polsce, wkroczy front burzowy z gradem, mapa opadów 6 sierpnia 2022

Głównym zagrożeniem w rejonie burz na froncie chłodnym i poprzedzającej linii zbieżności wiatru, będą lokalnie silne porywy wiatru, do 55-85 km/h, a także punktowe opady niewielkiego gradu. Sumy opadów nie będą imponujące, gdyż początkowo niedosyt wilgotności i względnie dość szybkie przemieszczanie frontu, nie będzie sprzyjać akumulacji opadów. Miejscami w rejonie burz może spaść do około 5-30 mm wody, z tym, że te opady będą bardzo rozproszone i nie wszędzie taka suma zostanie zanotowana. Miejscami front może przejść bez opadów.

Prognoza burz dla Polski IMGW-PIB, noc 5/6 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, noc 5/6 sierpnia 2022

Omawiana sytuacja meteorologiczna w podanym okresie przyniesie miejscami rozwój rozproszonych burz wielokomórkowych, a lokalnie spodziewane są nawet superkomórki i to właśnie w ich rejonie zjawiska burzowe będą najsilniejsze. Najwięcej burz na radarze opadów powinno się pojawić w piątek 05.08 w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy na sobotę. Jutro o poranku wydamy stosowną najnowszą prognozę burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!