| |
Zagrożenie!
Front chłodny sunie przez Polskę. Będą burze z gradem i ulewnym deszczem. W tych regionach zagrzmi

Front chłodny sunie przez Polskę. Będą burze z gradem i ulewnym deszczem. W tych regionach zagrzmi

Po uderzeniu ciepłej wiosny wkraczamy w okres bardziej dynamicznych zmian w pogodzie związanych ze stopniowym ochłodzeniem, aż do pojawienia się miejscami opadów śniegu. Zmiany poprzedza przejście stref frontu chłodnego z chwiejnym powietrzem w którym rozwijają się liczne rozproszone i przelotne opady, w tym także burze. W ciągu minionej doby w Polsce zanotowano ponad 7 tysięcy wyładowań. Na tym nie koniec, bo w niedzielę 26.03 w ciągu dnia miejscami znowu rozwiną się burze, aczkolwiek będzie ich mniej. Sprawdźmy, w których regionach ryzyko burz jest największe.

Burze zanotowane w rejonie Polski w ciągu minionej doby z 25/26 marca 2023

Front chłodny przechodzi przez Polskę, będą burze z gradem i ulewnym deszczem, gdzie zagrzmi 26 marca 2023

Nad Polską nadal zalega chwiejna i coraz bardziej chłodna masa powietrza w której w czasie przejaśnień i rozpogodzeń dojdzie do rozwoju rozproszonej konwekcji, szczególnie w godzinach popołudniowych. W ciągu dnia przelotnie popada w wielu regionach kraju, przy czym umiarkowane ryzyko burz obejmie głównie dzielnice wschodnie i północno wschodnie, a także lokalnie południowo zachodnie.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską sprzyjający inicjacji rozproszonej konwekcji z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami o godzinie 13:00, 26 marca 2023

Front chłodny przyniesie w Polsce burze z gradem i ulewnym deszczem, gdzie będą burze 26-27 marca 2023

Dodatkowym czynnikiem napędzającym rozwój konwekcji z przelotnymi opadami w Polsce będzie obecność chłodnego frontu atmosferycznego przesuwającego się nad krajem z zachodu na wschód. Jest on związany z niżem Hilmar, który w minionych dniach namieszał w pogodzie na zachodzie Europy, gdzie przyniósł wichury, opady i silne burze.

Prognozowane położenie chłodnego frontu atmosferycznego nad Polską o godzinie 14:00, 26 marca 2023

Burze rozwiną się na chłodnym froncie w Polsce, to skutki niżu Hilmar, mapa ciśnienia 26-27 marca 2023

Tradycyjnie w sezonie burzowym opracowujemy prognozę burz dla Polski z prawdopodobieństwem rozwinięcia komórek burzowych we wskazanych regionach. Na przeważającym obszarze kraju ryzyko burz będzie poniżej 30%, ale mamy również regiony z prawdopodobieństwem sięgającym 30-60%. Na tym obszarze szczególnie mogą się rozwinąć rozproszone burze z przelotnym deszczem, punktowo z drobnym gradem i silniejszym wiatrem. Natężenie zjawisk powinno być jednak poniżej progu 1 stopnia alertu pogodowego.

Prognoza burz dla Polski, 26 marca 2023

Prognoza burz dla Polski 26-27 marca 2023

Zjawiska konwekcyjne, tak jak minionej doby w przypadku burz będą rozproszone, tylko miejscami mogą powstać niewielkie klastry burz wielokomórkowych.

Prognozowany zasięg rozproszonych opadów w Polsce o godzinie 14:00, 26 marca 2023

Front chłodny sunie na wschód Polski, przyniesie opady i burze, prognoza opadów 26-27 marca 2023

Wieczorem lokalne burze w Polsce powinny zanikać, ale strefy rozproszonych opadów nadal miejscami będą występować w trakcie nocy, zwłaszcza w południowych regionach kraju. Wcześniej rekomendujemy śledzenie najnowszych danych z detektorów burzowych, aby dokładnie wiedzieć, gdzie grzmi i pada oraz w jakim kierunku i z jakim natężeniem przesuwają się komórki burzowe. 

Prognozowana suma opadów w Polsce, do godziny 08:00, 27 marca 2023

Prognozowana suma opadów w Polsce do 27 marca 2023

W ciągu najbliższej doby w Polsce miejscami spadnie, od 1, do około 15 mm wody na metr kwadratowy ziemi. W poniedziałek 27.03 nad kraj wkroczy kolejny niż niosący ochłodzenie i opady deszczu przechodzące miejscami w śnieg. Spodziewamy się również okresami nasilenia wiatru. Więcej o tym załamaniu pogody dowiecie się w naszej najnowszej prognozie pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!