| |
Zagrożenie!
Front chłodny przejdzie z zachodu. Burze z gradem i ulewnym deszczem załamią pogodę. Przed frontem ponad 20 stopni

Front chłodny przejdzie z zachodu. Burze z gradem i ulewnym deszczem załamią pogodę. Przed frontem ponad 20 stopni

Po przepięknym i ciepłym początku majówki, bo z temperaturą miejscami sięgającą 17-20 st. C., do Polski z zachodu wkracza chłodny front atmosferyczny, który przyniesie zmianę pogody, w tym miejscami ulewny deszcz i burze z gradem. Za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza i temperatury spadną. Przed uaktywnieniem frontu na wschodzie i południowym wschodzie będzie jeszcze ciepło, bo spodziewamy się nawet 21-23 st. C. Sprawdźmy, gdzie ryzyko burz będzie największe w ciągu dnia.

Pasmo zachmurzenia frontowego widoczne o godzinie 08:20, 2 maja 2023

Front chłodny załamie pogodę będą burze z ulewnym deszczem i gradem między 2-3 maja 2023 w Polsce

Aktualnie chłodny front rozciąga się od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, częściowo Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Na tym obszarze miejscami pojawiają się opady deszczu. Przed frontem na wschodzie zalega ciepła masa powietrza i w tej części kraju przed nasunięciem się strefy frontowej będzie jeszcze ciepło, bo temperatura miejscami osiągnie nawet 19-22, lokalnie 23 st. C., zwłaszcza między Lubelszczyzną, południem Podlasia, częściowo Mazowszem po Małopolskę, Podkarpacie i częściowo Ziemie Świętokrzyską.

Ciepło przed frontem na wschodzie Polski. Prognozowana temperatura o godzinie 14:00, 2 maja 2023

Ciepło przed frontem chłodnym i burzami, mapa temperatury 2-3 maja 2023

W ciągu dnia strefa frontowa będzie się systematycznie przesuwać na wschód i jednocześnie miejscami zacznie wzrastać chwiejność termodynamiczna atmosfery. Miejscami pojawią się warunki do uaktywnienia rozproszonej konwekcji z przelotnymi opadami, w tym z burzami i lokalnym niewielkim gradem z silniejszymi porywami wiatru.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza umożliwiający miejscami powstanie rozproszonej konwekcji i burz o godzinie 17:00, 2 maja 2023

Burze na chłodnym froncie w Polsce, spadnie grad i ulewny deszcz, mapa burzowa 2-3 maja 2023

W godzinach popołudniowych na naszą uwagę zasługują szczególnie południowo wschodnie dzielnice kraju, gdzie miejscami uaktywni się dodatkowo lokalna strefa konwergencji wiatru na której wystąpią dobre warunki do rozwinięcia się burz. 

Prognoza burz dla Polski, 2 maja 2023

Prognoza burz dla Polski, 2-3 maja 2023

Prognozy numeryczne wskazują na możliwość powstania formacji liniowej burz, ale raczej krótkotrwałej. W ich rejonie komórki burzowe mogą być dość aktywne elektrycznie, ponadto mogą generować ulewne opady deszczu i lokalnie gradu w towarzystwie silniejszych porywów wiatru. Na ogół nie powinien zostać osiągnięty i przekroczony pierwszy stopień alertu pogodowego przed burzami.

Prognozowane rozproszone opady w Polsce w godzinach popołudniowych, 2 maja 2023

Front chłodny z deszczem i gradem w Polsce, będą burze 2-3 maja 2023

Potencjalne burze będą się przesuwać zgodnie z kierunkiem przemieszczania frontu, czyli na wschód. W środę 3 maja po przejściu frontu w całym kraju temperatury maksymalne spadną do około 9-14 st. C. Początkowo, głównie na północy kraju miejscami wystąpią przymrozki, a w wysokich Tatrach popada również śnieg. Lokalnie chłodniej w ciągu dnia będzie nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wojcieh

Dzisiaj będą Burze. Wojtek

02 maj 2023 - 14:01
Odpowiedz
JG

oczywiście tylko na Śląsku czy u innych krakowiaków ba..., nigdy na Pomorzu…

03 maj 2023 - 17:22
Odpowiedz