| |
Zagrożenie!
Front chłodny przechodzi przez Polskę. Deszcz rozszerza zasięg. Burze mogą wystąpić na południu

Front chłodny przechodzi przez Polskę. Deszcz rozszerza zasięg. Burze mogą wystąpić na południu

Minionej doby z północy do Polski wkroczył chłodny front atmosferyczny, który niesie załamanie pogody, w tym wzrost zachmurzenia, opady deszczu, spadek temperatury, a na południu kraju niewykluczone ryzyko lokalnej burzy. Miejscami może spaść do 1-20 litrów wody na m2 ziemi. Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze i szczególnie na północy kraju poczujemy ochłodzenie. Do piątku strefa frontowa przesunie się za naszą południową granicę.

Chłodny front przecina Polskę. Zasięg opadów deszczu notowany o godzinie 08:50, 12 października 2023. Dane: IMGW / RainViewer

Chłodny front przechodzi przez Polskę, niesie deszcz i niewykluczone burze, prognoza opadów do 13 października 2023

W pierwszej części dnia front rozciąga się z opadami deszczu, od Podlasia przez Kujawy po Ziemie Lubuską. Miejscami na tym obszarze pada o słabym i umiarkowanym natężeniu. Pogodna aura przed frontem utrzymuje się obecnie w dzielnicach południowo wschodnich, gdzie będzie najcieplej do około 20-24 st. C., zwłaszcza od Lubelszczyzny po Małopolskę, Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską, Śląsk i Opolszczyznę.

Zanotowane sumy opadów po wkroczeniu chłodnego frontu do Polski do godziny 08:00, 12 października 2023. Dane: RainGRS IMGW

Front chłodny przecina Polskę, niesie deszcz i lokalne burze, do 13 października 2023

Z frontu na północy kraju, zwłaszcza między Suwalszczyzną i Pomorzem Zachodnim spadło do 2-10 litrów wody na m2 ziemi. Nie są to więc ulewne opady. W ciągu dnia strefa frontowa będzie się nadal przesuwać w głąb kraju. Wczesnym popołudniem front z opadami będzie się rozciągał od pogranicza południowego Podlasia i północnej Lubelszczyzny przez częściowo Mazowsze, Ziemie Łódzką po Dolny Śląsk.

Front chłodny przechodzi przez Polskę. Prognoza zasięgu opadów do godziny 14:00, 12 października 2023

Front chłodny w Polsce, prognoza opadów i burz do 13 października 2023

W dalszej części popołudnia i wczesnym wieczorem nieznacznie wzrośnie chwiejność powietrza w południowych dzielnicach kraju, gdzie lokalnie może pojawić się prawdopodobieństwo rozwinięcia burzy, ale nie jest ono wysokie. Nie można jednak zupełnie wykluczyć powstania komórki burzowej, bo obecność prądu strumieniowego i wzmożony przepływ powietrza dają taką szansę.

Prognoza burz dla Polski na najbliższą dobę do 13 października 2023

Wieczorem oraz w nocy na 13 października front z opadami będzie zalegał nad południowymi województwami, przy czym najdłużej utrzyma się na Podkarpaciu. W omawianym terminie spadnie w Polsce, od kilku do kilkunastu litrów wody na m2 ziemi.

Prognozowana suma opadów w Polsce do godziny 08:00, 13 października 2023

Gdzie spadnie deszcz i zagrzmi, prognoza sumy opadów w Polsce do 13 pażdziernika 2023

Większe chwilowe ocieplenie przed kolejnym frontem chłodnym czeka nas w sobotę 14 października. Niestety dzień później ochłodzenie obejmie cały kraj, a w kolejnych dniach zaczną wracać nocne przymrozki.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!