| |
Zagrożenie!
Front burzowy przetnie Polskę. Nocne burze i ulewy załamią pogodę. Możliwe zalania i podtopienia

Front burzowy przetnie Polskę. Nocne burze i ulewy załamią pogodę. Możliwe zalania i podtopienia

Do Polski z zachodu zbliża się załamanie pogody związane z przejściem aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego na którym miejscami pojawią się opady deszczu i burze, w tym nocne wyładowania atmosferyczne. W kilku regionach wystąpią ulewy, ponadto w rejonie rozbudowanych chmur burzowych nasili się wiatr. Punktowo nie jest wykluczony drobny grad. Po przejściu frontu spodziewamy się chwilowego ochłodzenia przed kolejnym podmuchem przedłużającego się gorącego lata.

Front chłodny wkracza do Polski. Będą nocne burze miejscami do 24 września 2023

Front burzowy przetnie Polskę, będą nocne burze między 23-24 września 2023

Obecnie do Polski dociera bardzo ciepła masa powietrza z domieszką pyłu saharyjskiego, dlatego notujemy wysokie letnie wartości temperatur do około 25-29 st. C. w wielu regionach kraju. Przykładem minionej doby jest Toruń, gdzie na tamtejszej stacji IMGW oficjalnie zanotowano 28,6 st. C. w klatce meteorologicznej na wysokości 2m. Przedłużające się lato odczuwamy także nocą, gdyż temperatura minimalna minionej doby sięgała 14-18 st. C. na przeważającym obszarze kraju, co jest typowe dla termicznego lata.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 23 września 2023

Prognoza burz dla Polski noc na 23 września 2023

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych Polski widzimy, że z zachodu zbliża się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która najbliższej doby wkroczy do naszego kraju i stopniowo będzie się przesuwać na wschód w głąb Polski. Miejscami pojawią się opady deszczu, a lokalnie wystąpią również burze. Zjawiska burzowe na ogół nie powinny być bardzo gwałtowne, ponadto ich prawdopodobieństwo jest umiarkowane, głównie wieczorem i najbliższej nocy.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza w rejonie Polski na którym miejscami rozwiną się burze w nocy na 24 września 2023

Front burzowy załamie pogodę w Polsce do 24 września 2023

Większe ryzyko burz obejmie południowo wschodnią Polskę szczególnie wieczorem i nocą na 24 września, gdy napłynie chwiejniejsze powietrze, ponadto w rejonie frontu rozwinie się płytki niż. Miejscami wystąpią nie tylko burze, ale również ulewne opady deszczu i silniejsze porywy wiatru. Zjawiska mogą osiągnąć pierwszy stopień alertu pogodowego, a pod względem opadów nie jest wykluczony drugi stopień jeśli dojdzie do lokalnego oberwania chmury.

Prognozowany obszar opadów i miejscami burz w Polsce do godziny 02:00, 24 września 2023

Ulew i nocne burze w Polsce, aktywny front między 23-24 września 2023

W omawianym okresie przy przejściu aktywnego frontu najwięcej opadów spodziewamy się miejscami na południu i południowym wschodzie Polski, zwłaszcza od południa Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie, południowy wschód Ziemi Świętokrzyskiej po lokalnie Lubelszczyznę. Miejscami może spaść ponad 20-70 litrów wody na m2 ziemi, przy czym najwięcej obecnie jest prognozowane między południem Śląska i Małopolską. Takie opady lokalnie mogą spowodować zalania i podtopienia.

Prognozowane sumy opadów w Polsce do 24 września 2023

Ulewy i burze w Polsce, prognoza opadów do 24 września 2023

Za frontem napłynie chłodna masa powietrza i czeka nas 24 września chwilowy spadek temperatury maksymalnej w całym kraju do 15-21 st. C. Miejscami chłodniej będzie w rejonach podgórskich. Ochłodzenie jednak nie będzie jeszcze trwałe, bo w kolejnych dniach znowu zrobi się gorąco w wielu regionach Polski do około 25-29 st. C., zwłaszcza między 26-28 września.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!