| |
Zagrożenie!
Front burzowy przechodzi przez Polskę i wypiera upał. Niesie deszcz i grad z silnym wiatrem. Będą nocne burze

Front burzowy przechodzi przez Polskę i wypiera upał. Niesie deszcz i grad z silnym wiatrem. Będą nocne burze

Do Polski z zachodu wkroczył aktywny front chłodny z poprzedzającą linią zbieżności wiatru z płytkim niżem. Przynosi miejscami przelotne opady deszczu i gradu z silnym wiatrem. Front burzowy przesuwa się z zachodu na wschód kraju i w ciągu najbliższej doby odsunie się za naszą wschodnią granicę. Za frontem napłynie powietrze polarnomorskie, które przyniesie krótkie, ale silne ochłodzenie kończące upał. Zjawiska miejscami mogą być dość gwałtowne.

Front burzowy nad zachodnią Polską o godzinie 08:00, 13 września 2023. Dane: Eumetsat

Front burzowy przechodzi przez Polskę, niesie deszcz i grad z silnym wiatrem do 14 września 2023

Mamy więc miejscami pierwsze opady i burze w Polsce po długiej dominacji antycyklonu zapewniającego nam słoneczny i bezdeszczowy podmuch gorącego wrześniowego lata. Burze wkroczyły nad ranem znad Niemiec i do tej pory wystąpiły miejscami w województwie zachodniopomorskim, lubuskim oraz lokalnie w wielkopolskim, dolnośląskim i pomorskim.

Burze zanotowane w Polsce do godziny 09:40, 13 września 2023

Burze w Polsce przynoszą deszcz i grad z silnym wiatrem, front wypiera upał do 14 września 2023

Burzom miejscami może towarzyszyć intensywny deszcz z sumami opadów do około 5-45 litrów wody na m2 ziemi. Możliwy jest również lokalnie opad niewielkiego gradu o średnicy do około 1-3 cm. W rejonie bardziej rozbudowanych komórek burzowych będą możliwe także silniejszy porywy wiatru do około 60-85 km/h. Zjawiska atmosferyczne mogą więc osiągnąć lub przekroczyć próg pierwszego stopnia alertu pogodowego.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 14 września 2023

Prognoza burz dla Polski do 14 września 2023

Formacjom burzowym wchodzącym do Polski od zachodu towarzyszą miejscami masywne wały szkwałowe w postaci zachmurzenia Cumulonimbus arcus. W ich rejonie niewykluczone są silniejsze podmuchy wiatru.

Front burzowy przechodzi przez Polskę. Wał szkwałowy w rejonie miejscowości Międzyrzecz na Ziemi Lubuskiej, 13 września 2023

Formacje takiego zachmurzenia tworzą się ze względu na dużą wilgotność powietrza w warstwie przypowierzchniowej troposfery. Kluczowe jest także oddziaływanie nasuwającego się frontu i poprzedzającej linii zbieżności wiatru.

Nasuwający się wał szkwałowy w Wielkopolsce w rejonie miejscowości Krzyż Wielkopolski, 13 września 2023

Komórki burzowe stopniowo przesuwają się z zachodu na wschód i północny wschód. Aktualnie mamy bardzo aktywną komórkę szczególnie na południowym zachodzie Wielkopolski przechodzącą w pasie na północny zachód od Leszna i południowy zachód od Poznania. Uaktywnienia głównej silnej burzy spodziewamy się z upływem popołudnia lub wieczorem szczególnie między Opolszczyzną i Śląskiem.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską w którym miejscami pojawią się nocne burze do godziny 05:00, 14 września 2023

Nocny front burzowy w Polsce, prognoza burz na noc 14 września 2023

Następnie burze te będą się przesuwać na wschód i północny wschód kraju obejmując miejscami szczególnie dzielnice południowo wschodnie. Będą więc lokalne nocne burze, które mogą zakłócić nam sen i wypoczynek po dniu pracy. Przed frontem, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju będzie nadal gorąco i miejscami upalnie z temperaturą maksymalną do około 29-31 st. C. W czwartek 14.09 za frontem odczujemy ochłodzenie, bo temperatury na ogół w Polsce wzrosną do 17-22 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Vhailor

Nareszcie oby ten niż wyparł już ten upał do końca tego roku albo najlepiej na zawsze nie wiem co jest przyjemnego w 36 stopniach upału i mieszkaniu w betonozie

13 wrzesień 2023 - 15:59
Odpowiedz
polak1

do Vhailor... zmień mieszkanie i wyprowadź się na wieś! ja chcę jeszcze upały w Polsce! ! bo wiosna i lato były zimne i ciągle lało...

14 wrzesień 2023 - 12:41
Odpowiedz