| |
Zagrożenie!
Front burzowy przechodzi przez Polskę. Burze powodują zalania i podtopienia. Żywioł przesuwa się na wschód

Front burzowy przechodzi przez Polskę. Burze powodują zalania i podtopienia. Żywioł przesuwa się na wschód

Nad ranem do zachodniej Polski dotarły znad Niemiec silne burze. Miejscami duża liczba wyładowań atmosferycznych obudziła mieszkańców, ponadto wystąpiły lokalnie ulewne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia. Punktowo będą możliwe również opady gradu i silne porywy wiatru. Front burzowy spycha upał na wschód Polski i w ciągu najbliższej doby przesunie się na południowy wschód kraju. Wydano w wielu regionach pierwszy stopień alertu pogodowego przed silnymi zjawiskami towarzyszącymi burzom.

Silne burze dotarły nad Polskę. Konwekcja i wyładowania w rejonie Polski o godzinie 09:35, 12 lipca 2023. Dane: Eumetsat

Silne burze przechodzą przez Polskę, niosą ulewy i zalania, będzie grad, upał spychany na wschód do 13 lipca 2023

Nad Polskę z zachodu wkroczył front ciepły, za nim miejscami linia zbieżności wiatru, a całość zamknie chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii. Najwięcej burz rozwinie się przed frontem chłodnym w cieplejszych i chwiejnym powietrzu za frontem ciepłym w rejonach konwergencji.

Burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 09:45, 12 lipca 2023

Front burzowy w Polsce powoduje zalania i podtopienia, będzie grad, do 13 lipca 2023

Do tej pory burze zanotowano miejscami na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu Zachodnim i lokalnie w Wielkopolsce, przy czym dość intensywne były głównie w rejonie wybrzeża oraz miejscami na Ziemi Lubuskiej, gdzie lokalnie opady spowodowały zalania i podtopienia.

Skutki burzy i ulewy w Żaganiu w województwie lubuskim, 12 lipca 2023

Obecnie następują dezorganizacja systemu burzowego przed jego kolejnym uaktywnieniem szczególnie w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych, gdy miejscami ponownie pojawią się lepsze warunki do organizacji burz i głębszej konwekcji szczególnie na południu, w centrum i na północnym wschodzie kraju, gdy spadnie poziom hamującej kondensacji. W rejonie burz może spaść do około 5-30 mm wody, a wiatr w porywach osiągnie do około 50-85 km/h. Lokalnie spodziewany jest również grad.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 13 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 13 lipca 2023

Umiarkowane prawdopodobieństwo burz w ciągu najbliższej doby z pierwszym stopniem alertu pogodowego obejmuje znaczny obszar kraju, ale pamiętajmy, że burze mają charakter rozproszony o ograniczonym zasięgu, dlatego mimo wskazanych regionów nie wystąpią wszędzie, a tylko miejscami. Lokalnie mogą jednak być silne i stanowić zagrożenie dla mienia i życia.

Prognoza burz dla Polski według IMGW na 12 lipca 2023

Zalecamy, aby wrócić do śledzenia bieżących danych radarowych oraz wskazań z detektorów burzowych, dzięki temu na bieżąco będziecie wiedzieć, gdzie pada i grzmi oraz z jaką intensywnością przesuwają się komórki burzowe.

Front burzowy przesunie się na południowy wschód Polski. Prognoza zasięgu opadów i lokalnych burz, godziny popołudniowe 13 lipca 2023

Burze powodują zalania i podtopienia w Polsce, gdzie grzmi do 13 lipca 2023

W czwartek 13 lipca obszar niestabilnego i wilgotnego powietrza w którym miejscami rozwiną się burze z ulewnym deszczem, gradem i silniejszym wiatrem przesunie się głównie nad południowe i południowo wschodnie dzielnice kraju. Na tym właśnie obszarze będą najbardziej prawdopodobne burze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!