| |
Zagrożenie!

Dziś 11.08 wieczorem apogeum silnej fali burz!

Za nami druga doba 10/11.08 z silnymi burzami, zwłaszcza w południowej, zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej Polsce. Jednostki Państwowej Straży Pożarnej w ostatnich 2 dniach musiały interweniować kilka tys. razy w związku z usuwaniem skutków ekstremalnych zjawisk. W szczytowym momencie blisko 200 tys. gospodarstw było pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Ponadto 1 osoba utonęła, gdy silny wiatr przewrócił łódkę na Narwi w pobliżu miejscowości Kania Polska w woj. mazowieckim.

Na poniższej mapie możemy zobaczyć zanotowane wyładowania doziemne w czwartek 10.08. Rzucają się w oczy zakłócenia, które były spowodowane brakiem energii elektrycznej na prywatnych stacjach detekcji burz. Z tego powodu nie wszystkie wyładowania zostały naniesione. Z systemu detekcji IMGW wynika, że zanotowano w kraju ponad 120 tys. wyładowań atmosferycznych!

Mapa zanotowanych wyładowań

Niestety, przed nami kolejna doba 11/12.08 z bardzo silnymi burzami. Minionej nocy znad Czech weszły nad południowo-zachodnią Polskę burze związane z mezoskalowym niżem przesuwającym się przez pogranicze niemiecko-polskie. Silne zjawiska miały miejsce m.in. na Dolnym Śląsku, gdzie silny wiatr osiągał około 100 km/h w rejonie Wrocławia.

Dziś 11.08 w ciągu dnia umiarkowanych burz spodziewamy się głównie w zachodnich województwach, a na pozostałym obszarze kraju zjawiska wystąpią tylko lokalnie. Sytuacja zmieni się późnym popołudniem lub wieczorem, gdy znad Czech wkroczy nowy mezoskalowy układ burzowy (MCS). Z upływem godzin nocnych prognozowane jest jego przesunięcie z południa na północ ze stopniowym odchyleniem na północny-wschód kraju. Na swej drodze ponownie przyniesie ulewne opady deszczu (miejscami powyżej 40/50mm), lokalnie gradu oraz bardzo silne porywy wiatru związane ze zjawiskiem downburst (wiatr zstępujący). Istnieje również umiarkowane ryzyko zejścia trąby powietrznej. Na naszą uwagę w tym czasie zasługuje szczególnie wyznaczony obszar 2 stopnia ostrzeżenia (sprawdź prognozę prawdopodobieństwa).

Z uwagi na ryzyko silnych burz zalecamy śledzenie najnowszych danych satelitarnych, radarowych oraz z detektorów wyładowań.

Mapa: burze.dzis


Komentarze
Marcin Szerląg

Obyśmy my dostali w końcu coś....

11 sierpień 2017 - 08:41
Odpowiedz
DobraPogoda24

Od 9 sierpnia do dzisiejszego 11.08 poranka strażacy z PSP interweniowali blisko 5 tys. razy, a na tym nie koniec :O Tak jak przewidywaliśmy już 7 sierpnia http://dobrapogoda24.pl/artykul/prognoza-pogody-7-12-sierpnia, 9-12 sierpnia zapisuje się na kartach meteorologii.

11 sierpień 2017 - 10:04
Odpowiedz
Marcin Szerląg

Są jednak skutki nawałnic...

11 sierpień 2017 - 10:53
Odpowiedz
Kamila Weronika Kamila

woj. Wielkopolskie LESZNO Zbliża się ogromna chmura ...

11 sierpień 2017 - 12:04
Odpowiedz
Konrad Andrzej

Jest grubo wg skanów

11 sierpień 2017 - 20:23
Odpowiedz