| |
Zagrożenie!
Fotowoltaika coraz popularniejsza w Polsce. Środków do wydania z programu „Mój prąd” nadal sporo. Ruszył drugi nabór wniosków

Fotowoltaika coraz popularniejsza w Polsce. Środków do wydania z programu „Mój prąd” nadal sporo. Ruszył drugi nabór wniosków

W minionym 2019 roku moc przyłączeniowa instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 1,5 GW. Był to rok przełomowy pod względem wzrostu liczby nowych instalacji. Dodatkowym czynnikiem motywującym inwestorów jest uruchomienie rządowego programu Mój Prąd.

Do tej pory ponad 30 tysięcy osób złożyło wniosek o dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej, która przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną. Około 27 tysięcy beneficjentów otrzymało już na ten cel łącznie ponad 130 milionów złotych. To oznacza, że jeszcze sporo środków zostało do rozdysponowania, bo na program zarezerwowano 1 mld zł.

Program mój prąd, nabór wniosków. Fotowoltaika w Polsce

Wczoraj 13.01 realizację programu "Mój prąd" podsumowano w Ministerstwie Klimatu. "Zaledwie cztery miesiące wystarczyły, aby program odniósł spektakularny sukces"- ocenił minister klimatu Michał Kurtyka. Jak dodał, zainteresowanie fotowoltaiką jest tak duże, że mamy do czynienia z przełomem technologicznym. -"Fotowoltaiczna energetyka prosumencka przeżywa w Polsce prawdziwy bum i jest to w znacznej mierze za sprawą programu Mój prąd"- wskazywał minister.

Michał Kurtyka powiedział, że popularność tej inicjatywy wynika z prostych zasad ubiegania się o dofinansowanie i szybkimi procedurami pozyskiwania środków. -"Co więcej, ułatwieniem jest możliwość składania wniosków za pośrednictwem instalatorów instalacji fotowoltaicznych, którzy podpisali z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienie o współpracy"- tłumaczył minister klimatu Michał Kurtyka.

Program "Mój prąd" realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prezes Funduszu, Piotr Woźny, mówił że program pokazał ogromną moc i siłę energetyki rozproszonej w Polsce. "Dzięki programowi zostały zbudowane instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 152MW. Jest to czterdzieści razy więcej mocy niż wytwarza największa działająca w Polsce farma fotowoltaiczna", zaznaczył Piotr Woźny.

Właśnie rozpoczął się drugi nabór wniosków w ramach programu "Mój prąd". Warunki pozyskania środków na inwestycje pozostaną takie same. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem nowo utworzonej strony internetowej mojprad.gov.pl, i to jest jedyna nowość. Na stronie możemy sprawdzić status złożonego wniosku. Z programu "Mój prąd" mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych. Dotacja pozwoli na obniżenie kosztów inwestycji w fotowoltaikę maksymalnie do 5 tysięcy złotych.

DobraPogoda24, Ministerstwo Klimatu


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!