| |
Zagrożenie!
Kanadyjska firma opracowała technologię produkcji oleju napędowego ze śmieci

Kanadyjska firma opracowała technologię produkcji oleju napędowego ze śmieci

Kanadyjska firma Cielo informuje, że opracowała i zgłosiła do opatentowania technologię wytwarzania wysokoprężnego oleju napędowego o wysokiej zawartości cetanu, ultra niskiej zawartości siarki i nafty. Ma to być najbardziej dostępny i najtańszy surowiec dla rafinerii na świecie. Olej napędowy powstaje z odpadów domowych, handlowych i budowlanych, w tym stałych odpadów komunalnych i materiałów celulozowych, takich jak mokre substancje organiczne (kompost), wszystkie tworzywa sztuczne, papier, opony, tektura, trociny i drewno.

Cielo posiada wyłączną globalną licencję na przełomowy proces rafinacji, który może przekształcać wiele różnych strumieni odpadów w „odnawialny olej napędowy” po znacznie niższych kosztach niż firmy produkujące biodiesla.

Olej napędowy ze śmieci

Firma Cielo informuje, że może przekształcić większość odpadów domowych i przemysłowych obecnie trafiających na wysypiska śmieci, w cenne paliwo do silników wysokoprężnych. -„Nasze rafinerie działają praktycznie bez emisji (zasilane w większości przez energię słoneczną i wiatrową) i możemy znacznie pomóc w zmniejszeniu emisji metanu ze składowisk, a także zmniejszyć zależność od importowanych biopaliw wytwarzanych z produktów rolnych”- czytamy na stronie firmy.

Trzeba przyznać, że technologia wygląda przełomowo dla zwolenników utrzymania motoryzacji opartej na paliwach kopalnianych. Materiału do produkcji takiego oleju napędowego nie będzie brakować, bo każdego roku ludzie na całym świecie generują ponad 2 miliardy ton śmieci na coraz szybciej zapełniających się wysypiskach. Ponadto wysypiska są nieestetyczne i toksyczne dla gleb i wód gruntowych, a odpady rozkładające się na składowiskach, są źródłem gazów cieplarnianych. Firma znajdująca się na południe od Calgary szczyci się przekazem rozwiązania tego problemu, bo przekształca odpady ze składowisk w „odnawialny olej napędowy”. -„Naszym celem jest wyeliminowanie wymogu posiadania składowisk”- powiedział Don Allan, prezes firmy.

Faktycznie, rozwiązanie być może przełomowe dla rozwiązania problemu składowisk, zanieczyszczenia gleby, wód gruntowych i emisji metanu, ale nadal jest ono sprzeczne z polityką klimatyczną, bo zachęca do pozostania przy współczesnym modelu motoryzacji odpowiedzialnej za emisję głównego problemu, jakim jest dwutlenek węgla. Pełna moc produkcji oleju napędowego ze śmieci, według zapowiedzi firmy, ma ruszyć w najbliższych 5 latach.

DobraPogoda24, Cielo


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!