| |
Zagrożenie!
Film dokumentalny „Można Panikować” o polskim naukowcu zajmującym się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych

Film dokumentalny „Można Panikować” o polskim naukowcu zajmującym się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych

Zgodnie z zapowiedziami, 1 czerwca w serwisie YouTube został opublikowany dokumentalny film zatytułowany „Można Panikować”. Opowiada on o profesorze Szymonie Malinowskim, od wielu lat zajmującym się tematami związanymi ze zmianami klimatycznymi.

Na co dzień jest dyrektorem Instytutu Geofizyki UW, ponadto jest również znanym popularyzatorem nauki i współautorem bloga Nauka o Klimacie. Jego specjalnością jest fizyka chmur.

Kadr z filmu Można Panikować. Profesor Szymon Malinowski na tle Elektrowni Bełchatów, największego emitenta CO2 w Europie

Film Można Panikować profesor Szymon Malinowski zmiany klimatyczne globalne ocieplenie

Film w dużej części biograficzny porusza niedawną przeszłość, teraźniejszość i bliską przyszłości Polski widzianą z perspektywy doświadczeń jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich naukowców mówiących o zmianach klimatu. Zwraca m.in. uwagę na polityków, którzy stoją na bakier z nauką. Wskazuje, że działają oni krótkowzrocznie, bo liczy się dla nich tylko okres od wyborów, do wyborów, a fizyka robi swoje, czy to komuś się podoba, czy nie.

„Ludzie mają nie wiedzę, a poglądy. Nie wiedzą, ale myślą, że wiedzą lepiej” - to jedno z najważniejszych zdań profesora Szymona Malinowskiego z filmu „Można Panikować”. Polecamy, warto obejrzeć. Film będzie dostępny tylko do 7 czerwca.

DobraPogoda24


Komentarze
Ben Wwa

Film "Można panikować" ma charakter nietypowo osobisty. W wypowiedziach profesora Malinowskiego można wyczuć pewne rozczarowanie efektami jego dotychczasowych wysiłków w zakresie ostrzegania przed zgubnymi skutkami zmiany klimatycznej. Uznał więc, że należy spróbować innego typu przekazu: oprócz naukowo-suchego, także takiego bardziej "ludzkiego". Chodzi o uczynienie przesłania maksymalnie przystępnym, a także o ukazanie naukowca jako "jednego z nas", który nie tylko przemawia z wyżyn swojej wiedzy, lecz także doświadcza tego samego, co każdy inny człowiek. Oby ten przekaz był skuteczny.

04 czerwiec 2020 - 07:43
Odpowiedz