| |
Zagrożenie!
Tajfun Kammuri zbliża się do Filipin. Uderzy w nocy z 2/3 grudnia

Tajfun Kammuri zbliża się do Filipin. Uderzy w nocy z 2/3 grudnia

Kilka dni temu informowaliśmy o powstaniu tajfunu Kammuri i zagrożeniu, jakie przyniesie dla Filipin. Jesteśmy kilkadziesiąt godzin przed jego uderzeniem w ląd, dlatego dysponujemy najnowszymi prognozami. Sprawdźmy, czy trajektoria oraz prognozowana siła uległa diametralnej zmianie?

Prognozowana siła i trajektoria tajfunu Kammuri

Filipiny tajfun Kammuri prognoza pogody

Wcześniejsze prognozy wskazywały, że Kammuri przed uderzeniem w ląd może stać się supertajfunem 4 kategorii w skali Saffira – Simpsona. Aktualne wyliczenia przewidują maksymalne wzmocnienie tajfunu do 3 kategorii tuż przed uderzeniem w ląd, a następnie jego osłabnięcie do 2 i 1 kategorii. Czy tak się stanie? Dowiemy się w najbliższych godzinach, gdyż tajfun ma nadal 1 kategorię. Generuje obecnie wiatr ze średnią prędkością 120 km/h, w porywach do 148 km/h.

Tajfun Kammuri zbliżający się do Filipin. 1 grudnia, godz. 12:50 (czasu polskiego)

Tajfun Kammuri Filipiny

Prognozy wskazywały, że dziś 01.12 powinien być już tajfunem 2 kategorii. Niewykluczone więc, że Kammuri będzie słabszy niż przewidywały to poprzednie prognozy.

Tajfun uderzy w wybrzeże Filipin w nocy z poniedziałku na wtorek 02/03.12 lokalnego czasu. W ciągu doby jego centrum przemieści się ze wschodniego do zachodniego wybrzeża kraju. W tym czasie będzie niósł intensywne opady i silne porywy wiatru, na początku przekraczające miejscami 300 km/h, a później wraz z przemieszczaniem się przez ląd, słabnący do 110-250 km/h.

Prognozowane położenie tajfunu Kammuri i porywy wiatru. 3 grudnia, do godz. 02:00 (czasu lokalnego)

Tajfun Kammuri Prognoza Pogody Filipiny wiatr

Prognozowane porywy wiatru. 3 grudnia, do godz. 20:00 (czasu lokalnego)

Tajfun Kammuri Filipiny Wiatr Pogoda

Ponadto miejscami spadnie, od 100, do 300 litrów wody, lokalnie więcej. Należy się liczyć ze stratami materialnymi i poważnym zagrożeniem dla życia.

Tajfun Kammuri na Filipinach. Prognozowana suma opadów deszczu

Tajfun Kammuri

Na Filipinach trwa ewakuacja mieszkańców z najbardziej zagrożonych terenów na wybrzeżu. Z powodu tajfunu odwołano część zawodów Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej.

DobraPogoda24, RAMMB / Himawarii 8, ECMWF


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!