| |
Zagrożenie!
Fatalne prognozy temperatur w Polsce. Fala upałów czai się na południu. Anomalia zaskoczy

Fatalne prognozy temperatur w Polsce. Fala upałów czai się na południu. Anomalia zaskoczy

To już pewne, pierwszy upał w maju w tym roku w Polsce nie zdoła się pojawić. Prognozy temperatur do końca miesiąca są fatalne. Ostatnie dni maja będą przeważnie chłodne lub z umiarkowaną temperaturą, z wyraźną ujemną anomalią klimatyczną. Na szczęście na ogół przymrozki do Polski nie wrócą, ale średnia temperatura dobowa pozostawi wiele do życzenia. Pocieszeniem będą opady, których wreszcie pojawi się nieco więcej. Fala upałów czai się na południu Europy, ale czy dotrze do Polski?

Ostatnie dni maja w Polsce nie będą gorące. Prognozowane maksymalne temperatury w Europie, jakie mogą wystąpić między 25-30 maja 2022

Fatalne prognozy temperatur w Polsce do końca maja 2022, fala upałów na południu Europy

Powyższa prognoza oparta o model GFS wskazuje, że nie możemy do końca maja liczyć na gorące, a tym bardziej upalne dni nawet biorąc pod uwagę fakt, że prognoza ta miejscami może być zaniżona o kilka stopni. Fala upałów nadal będzie występować na południu Europy, gdzie temperatury będą wyraźnie powyżej normy klimatycznej dla tego okresu roku.

Upał w Europie. Temperatury maksymalne zanotowane 24 maja 2022. Dane: Ogimet

Upał w Europie, temperatury w maju 2022

Temperatury przekraczające 30 st. C. aktualnie występują niemal w całej południowej Europie, od Hiszpanii przez Włochy, Grecję, Cypr po częściowo Bałkany w pobliżu Grecji i Turcję. Kilka dni temu upał w Europie sięgał 42 st. C. w Hiszpanii, a teraz jest nieco lżejszy na poziomie 31-36 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 23-29 maja 2022

Złe prognozy temperatur dla Polski, chłodny koniec maja 2022, upał na południu Europy

W najbliższych dniach sytuacja niewiele się zmieni. Nadal od Hiszpanii i Portugalii przez Włochy po Bałkany i zachodnią Turcję temperatury będą powyżej normy. Z kolei w środkowej Europie, w tym Polsce temperatury będą niższe od normy klimatycznej. W ciągu dnia w zależności od regionu, będziemy najczęściej notować temperatury maksymalne na poziomie 14-24 st. C., ale będą również dni, jak 28-29-30 maja, gdy prawdopodobnie temperatura w Polsce nigdzie nie przekroczy 20 st. C. To będzie najchłodniejszy okres pod koniec maja. Dopiero pod sam koniec maja lub na początku czerwca jest szansa na wzrost temperatury, ale nie w całym kraju.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 31 maja 2022

Kiedy cieplej w Polsce, czy będzie upał, prognoza temperatury 31 maja 2022

Obszar zasięgu fali upałów na południu Europy, będzie się rozszerzać na północ. Modele nie są jednak zgodne, że ciepłe powietrze wraz z początkiem czerwca dotrze do południowej Polski. Taki sygnał aktualnie daje model ECMWF, ale nie jest to jeszcze pewne. Będziemy to oczywiście weryfikować w kolejnych prognozach.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, od 25, do 31 maja 2022

Chłodne ostanie dni maja 2022 w Polsce, ale bardziej deszczowe. Mapa opadów do 31 maja 2022

Spadek temperatury pokryje się również z nieco częstszymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, co będzie mieć związek z polem obniżonego ciśnienia w jakim znajdzie się Polska. Do końca miesiąca miejscami spadnie kilkanaście lub kilkadziesiąt mm wody, dzięki temu poprawi się nieco sytuacja na polach uprawnych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!