| |
Zagrożenie!
Fatalne prognozy opadów w Polsce. Powstaje potężny "układ Omega". Antycyklon namiesza w pogodzie

Fatalne prognozy opadów w Polsce. Powstaje potężny "układ Omega". Antycyklon namiesza w pogodzie

Przed nami przełom października i listopada, który szczególnie w południowej i środkowej Europie, w tym w Polsce upłynie pod znakiem dość stabilnej i nadzwyczaj ciepłej pogody. Takie warunki atmosferyczne zapewni nam obszerny antycyklon. Co ciekawe, przybierze on formę układu Omega. Jest to sytuacja, gdy cyrkulacja atmosferyczna tworzy charakterystyczny kształt greckiej litery. Wówczas utrzymuje się adwekcja ciepłego powietrza, a cyklony ze strefami frontowymi są często blokowane i znajdują się poza układem wyżowym. Wiele wskazuje, że taka blokada będzie kształtować pogodę m.in. w Polsce. Oznacza to fatalne prognozy opadów. Będą regiony, gdzie nie spadnie kropla deszczu nawet przez tydzień lub dłużej.

Mapa ciśnienia na wysokości izobarycznej 500 hPa. Antycyklon przybierze wyraźną formę układu Omega, 31 października 2022

Układ Omega zablokuje opady deszczu w Polsce, antycyklon namiesza w pogodzie na przełomie października i listopada 2022

Charakterystyczne ułożenie izobar w kształcie litery Omega sięgnie od północno zachodniej Afryki przez środkową Europę po Skandynawię. Nad ten obszar ten układ baryczny współdziałając z cyklonami atlantyckimi sprowadzi ciepłe masy powietrza. To oznacza nie tylko poprawę pogody, ale znaczny wzrost temperatury. W Polsce pod koniec października możemy ponownie poczuć babie lato. Temperatury miejscami sięgną lub przekroczą nawet 20-24 st. C., szczególnie na południu i południowym zachodzie kraju.

Charakterystyczny rozkład izobar w kształcie litery Omega jest również widoczny na dolnym poziomie troposfery. Prognoza ciśnienia i układu barycznego w Europie, 31 października 2022

Fatalne prognozy opadów w Polsce, antycyklon namiesza w pogodzie, powstanie układ omega, prognoza ciśnienia 30 października 2022

Trwałość blokady Omega jest różna. Układ ten potrafi się utrzymywać od kilku do nawet kilkunastu dni. Prognozowany antycyklon zapewni nam często stabilną pogodę z umiarkowanym i niewielkim zachmurzeniem. Zdarzą się również miejscami mgły z niskim zachmurzeniem warstwowym. Wtedy nie wszędzie i zawsze będzie pogodnie, ale generalnie od południa przy napływie cieplejszego i suchszego powietrza będzie się przejaśniać i rozpogadzać.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 1 listopada 2022. Model ECMWF

Fatalne prognozy opadów w Polsce, mapa opadów do 2 listopada 2022

Jak widać na powyższej prognozie, w najbliższych dniach opady deszczu w Polsce staną się rzadkością. Będą regiony, gdzie nie spadnie jakikolwiek deszcz, co najmniej przez tydzień, zwłaszcza w południowo zachodnich i centralnych regionach kraju. Z kolei tam gdzie popada będą to opady tylko słabe, lokalne i przelotne.

Prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 4 listopada 2022. Model GFS

Układ omega i antycyklon w Polsce, prognoza opadów do 5 listopada 2022

Generalnie do początku listopada w Polsce będą przeważać dni dość pogodne i ciepłe. Deszcz może się pojawić jedynie lokalnie, a przeważnie padać nie będzie.

Prognozowana suma opadów w Polsce i Europie, do 1 listopada 2022

Prognoza opadów deszczu w Europie, antycyklon namiesza w pogodzie, przełom października i listopada 2022

Zasięg układu Omega doskonale oddaje powyższa prognoza opadów w Europie. Widać, że główne cyklony z frontami atmosferycznymi będą blokowane wzdłuż zachodniej, wschodniej i północnej granicy oddziaływania antycyklonu.

Wstępnie prognozowany front atmosferyczny w Polsce między 2/3 listopada 2022

Kiedy pogoda się zmieni i ustąpi antycyklon w Polsce, prognoza opadów i frontu w Polsce, 2 listopada 2022

Obecnie nie możemy jeszcze precyzyjnie wskazać, kiedy wyż definitywnie ustąpi. Najbliższy aktywny front atmosferyczny, jaki może w Polsce przynieść przelotne opady deszczu na całej swej długości jest wstępnie prognozowany między 2-3 listopada, a więc po uroczystości Wszystkich Świętych. Jest to jednak obecnie termin orientacyjny. Wcześniej będzie często pogodnie i bardzo ciepło również w nocy, bo przymrozków nie będzie. Warto ten okres zaplanować i wykorzystać na aktywny wypoczynek, prace na działce bądź w ogródku, czy na dłuższe spacery.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!