| |
Zagrożenie!
Fatalne prognozy opadów. Vera namiesza w pogodzie. Polacy będą bardzo narzekać

Fatalne prognozy opadów. Vera namiesza w pogodzie. Polacy będą bardzo narzekać

Wkrótce od zachodu cała Polska dostanie się pod władanie potężnego obszaru wyżowego związanego z antycyklonem Vera z centrum nad Atlantykiem. W naszym regionie będą co jakiś czas przechodzić centra jego wtórnych układów wyżowych. Oznacza to powrót do słonecznej pogody i ponowny brak opadów w całym kraju, także pochodzenia burzowego. Niestety, prognozy opadów staną się fatalne i znowu pogorszy się deficyt wilgotności gleby w wielu regionach. Ryzyko pożarowe lasów ponownie zacznie rosnąć.

Prognozowany obszar zasięgu pola wyżowego i anomalii ciśnienia w Europie między 28-31 maja 2023

Fatalne prognozy opadów, Vera namiesza w pogodzie, Polacy będą bardzo narzekać na deficyt opadów, przełom maja i czerwca 2023

Cała Polska pod wpływem pogodnego wyżu będzie już w najbliższy ostatni weekend maja. Wcześniej lokalne przelotne opady deszczu i burze z gradem wystąpią jeszcze miejscami w czwartek 25.05 we wschodnich regionach kraju oraz w piątek 26.05 w południowo wschodnich. Mimo, że lokalnie opady mogą być nawet ulewne, to ich zasięg będzie bardzo ograniczony i w żaden sposób nie wpłyną na sytuację hydrologiczną w skali całego kraju. Na pozostałym obszarze Polski poprawa pogody nastąpi wcześniej, a w całym kraju wyż ze stabilną aurą pojawi się między 26-27 maja.

Prognozowane położenie wyżu Vera i zasięg jego oddziaływania w Europie o godzinie 14:00, 26 maja 2023

Vera namiesza w pogodzie, fatalne prognozy opadów, będziemy narzekać na postępującą suszę, przełom maja i czerwca 2023

Oznacza to ponownie poprawę pogody w całej Polsce. Oczywiście spora część z nas będzie zadowolona, bo w sam raz na weekend wróci we wszystkich regionach słoneczna stabilna i bezdeszczowa pogoda sprzyjająca aktywności na świeżym powietrzu, ale ponownie zacznie się nasilać deficyt opadów i posucha.

Pogodny weekend w Polsce. Prognozowane zachmurzenie i obszar pogodnego nieba w godzinach popołudniowych, 27 maja 2023

Vera przyniesie bezdeszczową pogodę, Polacy będą narzekać na opady, 27 maja 2023

Trudno w to będzie uwierzyć szczególnie w regionach południowych i południowo wschodnich, gdzie tegoroczna wiosna przynosi wiele deszczowych i chłodniejszych dni, ale zupełnie inaczej jest w centrum i generalnie w północnej połowie kraju. W wielu tych regionach notowana jest już niska wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej poniżej 40-25%, czyli mówimy już o deficycie wilgoci niezbędnej do rozwoju roślin.

Wilgotność gleby w Polsce na głębokości 0-7 cm, 24 maja 2023. Dane: Eumetsat / IMGW

Niska wilgotność gleby w Polsce, fatalne prognozy opadów przełom maja i czerwca 2023

Z powodu obecności pola wyżowego od ostatniego weekendu maja ponownie w całym kraju zacznie się pogłębiać posucha glebowa, a wraz z tym w kolejnych dniach będzie ponownie rosnąć ryzyko pożarowe. Potencjalne przelotne opady w kolejnych dniach będą się pojawiać tylko przeważnie lokalnie i nie będą na ogół wnosić poprawy. Aktualne najnowsze prognozy opadów dla Polski w terminie co najmniej 27 maja - 3 czerwca 2023 nie przewidują istotnych opadów.

Prognozowana temperatura w Polsce, 28 maja 2023

Vera przyniesie fatalne prognozy opadów, będziemy narzekać na deficyt opadów, prognoza temperatury 28 maja 2023

Początkowo wyż będzie zbudowany z nieco chłodniejszego powietrza, dlatego ostatni weekend majowy w całym kraju zapowiada się na ogół z temperaturą na poziomie około 18-23 st. C., tylko miejscami nad samym morzem i miejscami w rejonach podgórskich może być nieco chłodniej, ale później temperatury ponownie zaczną rosnąć na przełomie maja i czerwca oraz w trakcie pierwszego miesiąca meteorologicznego lata. Ponownie będziemy mówić miejscami o dniach gorących, czyli co najmniej z temperaturą 25 st. C. lub więcej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!