| |
Zagrożenie!
Fatalne prognozy opadów. Biała plama na mapach pogodowych. Ulewy i burze na południu

Fatalne prognozy opadów. Biała plama na mapach pogodowych. Ulewy i burze na południu

Dość silny antycyklon ze wschodniej Europy będzie wpływał w najbliższych dniach na warunki pogodowe w Polsce. Czeka nas sporo chwil ze słońcem i coraz wyższą temperaturą w dzień. Nocne przymrozki niebawem ustąpią, ale prognozy opadów będą fatalne. Silne burze i ulewy wystąpią na południu Europy, gdzie ponownie może dojść miejscami do powodzi błyskawicznej i gradobić. Wyż Tina utrzyma względnie stabilną pogodę w naszym kraju co najmniej do 12 maja.

Pogodny wyż obejmuje Polskę. Zasięg pogodnego nieba nad krajem o godzinie 10:15, 8 maja 2023

Antycyklon ze wschodu namiesza w pogodzie, fatalne prognozy opadów, burze i ulewy na południu Europy, maj 2023

Nocne rozpogodzenia nadal sprzyjają występowaniu przymrozków, ale ich zasięg będzie się zmniejszał i niebawem zupełnie ustąpią. Minionej nocy najniższą temperaturę do -6/-5 st. C. przy gruncie zanotowano na stacji IMGW w Łodzi, Sulejowie, Suwałkach i Ustce. W kolejnych dniach centrum antycyklonu utrzyma się nad wschodnią Europą i nadal będzie dominował nad warunkami pogodowymi w Polsce.

Prognozowane położenie pogodnego antycyklonu Tina nad Europą o godzinie 14:00, 9 maja 2023

Antycyklon miesza w pogodzie, fatalne prognozy opadów w Polsce, ulewy i burze na południu Europy, 9 maja 2023

Taki układ baryczny sprawi, że wyż nadal będzie blokował podchodzenie układów niżowych ze strefami frontowymi w rejon Polski. To oznacza brak większych opadów, co najmniej do około 12-13 maja na przeważającym obszarze kraju. Dopiero między 13-14 maja zaczynają się pojawiać w prognozach rozproszone i przelotne opady, w tym lokalne burze, ale ich zasięg jest bardzo początkowo ograniczony.

Wstępnie prognozowane rozproszone opady w Polsce, 14 maja 2023

Fatalne prognozy opadów w Polsce, biała plama na mapach pogodowych, ulewy i burze na południu Europy, 14 maja 2023

Być może lokalnie popada również na zachodzie i południowym zachodzie kraju między 10-11 maja, ale nie będzie to nic szczególnego.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 13 maja 2023

Fatalne prognozy opadów w Polsce, wyż zablokuje fronty i niże, prognoza sumy opadów do 13 maja 2023

W tym czasie zupełnie inaczej będzie na południu Europy szczególnie na obszarze między pograniczem Niemiec i Austrii po Włochy, Słowenię i Chorwację, zwłaszcza wybrzeże tego kraju. Na tym obszarze w najbliższych dniach prognozowane są spore opady, miejscami pochodzenia burzowego. W krótkim czasie ulewy mogą powodować lokalne zalania i podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne, jak w ostatnich dniach we Włoszech. W Polsce na mapach opadów za to będzie widnieć "biała plama".

Prognozowane sumy opadów w Polsce i Europie do 14 maja 2023

Ulewy i burze na południu Europy, prognoza opadów do 14 maja 2023, fatalne prognozy opadów dla Polski

Sytuacja z dłuższym brakiem istotnych opadów w maju w Polsce nie zdarza się często, bo po lipcu i czerwcu jest to jeden z najbardziej deszczowych miesięcy w ciągu roku. Niekiedy przynosi nawet powodzie, w tym także powodzie błyskawiczne pochodzenia burzowego. Na szczęście w tym sezonie wegetacji nie ma jeszcze większego problemu z suszą glebową. Wilgotność gleby na znacznym obszarze kraju waha się obecnie na poziomie 55-85%. Nieco gorzej jest tylko miejscami na Podlasiu, Mazurach, północnym Mazowszu i w woj. pomorskim, gdzie wilgotność gleby spadła już do 30-45%.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Hehe, mapka zupełnie jak z ubiegłego roku bodajże z marca, kwietnia? Nawet tytuł artykułu identyk. A zatem mówiłem: https://dobrapogoda24.pl/artykul/tina-przejmie-sterowanie-nad-pogoda-temperatura-przekroczy-20-stopni-bedzie-podmuch-slonecznej-pogody Wszędzie pada, tylko nie w Ciemnogrodzie. Ale mnie się nie słucha. Ważne by była ,,piękna pogoda wyżowa i słoneczko''. Reszta się nie liczy.

09 maj 2023 - 09:06
Odpowiedz
JG

P.S. wg dalekosiężnych prognoz czerwiec wcale nie będzie żadnym mokrym miesiącem, ale wyjątkowo suchym, więc chyba na lipiec nie liczysz, nie? Przy ponad 30°C jakiekolwiek ulewy (zakładając że tak będzie, raczej na 99% ,,przelotne deszcze'' maks. < 0,5 mm) nie będzie to miało żadnego znaczenia.

09 maj 2023 - 09:17
Odpowiedz