| |
Zagrożenie!
Fatalne prognozy opadów. Anomalia deszczu w Polsce rozczaruje. Mamy najnowsze mapy opadów do połowy sierpnia

Fatalne prognozy opadów. Anomalia deszczu w Polsce rozczaruje. Mamy najnowsze mapy opadów do połowy sierpnia

Początek sierpnia w Polsce przynosi powrót wysokich temperatur i brak istotnych opadów deszczu. Ulewa z przełomu lipca i sierpnia tylko chwilowo i miejscami poprawiła sytuację związana z suszą hydrologiczną na południu i północnym wschodzie Polski, poza tym sumy opadów były niższe od prognoz. Przed nami jednak kolejny okres w którym opady deszczu będą bardzo rozproszone i niezbyt częste. Mimo, że w pierwszej połowie sierpnia prognozujemy miejscami burze i lokalnie nawet ulewny deszcz, to będą to opady bardzo punktowe, a przez to nie wpłyną na zmianę sytuacji. Ponownie na ogół będziemy zmuszeni do podlewania roślin. Mamy najnowsze mapy opadów z prognozami w pierwszej połowie sierpnia.

Prognozowany klin wyżowy w rejonie Polski. Przewidywane średnie ciśnienie za okres 4-14 sierpnia 2022

Fatalne prognozy opadów dla Polski w pierwszej połowie sierpnia 2022

Polska przez znaczną część pierwszej połowy sierpnia, będzie pozostawać w zasięgu klina wyżowego pomiędzy wyżem znad Rosji łączącym się z wyżem znad Atlantyku. To nie będzie silny układ wyżowy, dlatego zdarzą się jego zaburzenia i wtargnięcia frontów atmosferycznych, ale z uwagi na wchodzie frontów w obszar klinowy, fronty będą często niezbyt aktywne, a przez to przyniosą mniej opadów od oczekiwań, ponadto te opady będą bardzo rozproszone.

Wstępnie prognozowane sumy opadów w Polsce, do 10 sierpnia 2022. Model ECMWF

Prognozy opadów deszczu w Polsce, do 10 sierpnia 2022, będzie mniej opadów niż zwykle

Prognozy opadów do końca pierwszej dekady sierpnia według europejskiego modelu pogodowe nie zapowiadają dużych sum opadów w Polsce. Miejscami spadnie zaledwie 1-10 mm, a tylko w rejonach opadów burzowych suma opadów ma być większe na poziomie 20-40 mm. Rejon tych opadów jeszcze może się znacznie zmienić, co potwierdzają inne prognozy.

Wstępnie prognozowane sumy opadów w Polsce, do 13 sierpnia 2022. Model GFS

Fatalne prognozy opadów dla Polski w sierpniu 2022, mapy opadów

Najnowsze prognozy anomalii opadów z prognoz długoterminowych również potwierdzają brak istotnych opadów w Polsce w pierwszej połowie sierpnia. Generalnie opady deszczu będą wyraźnie poniżej normy klimatycznej.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie do 10 sierpnia 2022

Prognozy opadów w Polsce, do 10 sierpnia 2022, prognoza anomalii opadów w Europie

W pierwszej dekadzie sierpnia sumy opadów poniżej normy są prognozowane szczególnie na obszarze, od Wysp Brytyjskich przez Francję, Kraje Beneluksu, Niemcy po Polskę, Czechy i Słowację.

Wstępnie prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres 10-17 sierpnia 2022

Prognoza opadów w Polsce i Europie, do 17 sierpnia 2022

W drugiej dekadzie sierpnia również jest prognozowana ujemna anomalia opadów w Polsce, aczkolwiek ma być już mniejsza, a to sugeruje, że opady zaczną się pojawiać nieco częściej, ale nadal będą mieć charakter przelotny i bardzo często rozproszony. 

Aktualnie prognozowana suma opadów dla Poznania, do 13 sierpnia 2022. Wizualizacja: Meteologix

Susza hydrologiczna, prognozy opadów w Polsce do 15 sierpnia, prognoza dla Poznania

Prognozy niezbyt częstych opadów deszczu i niewielkich sum opadów potwierdzają najnowsze wydania wszystkich wiodących modeli pogodowych. W przykładowych danych dla Poznania widzimy, że suma opadów do 13 sierpnia może sięgnąć około 3-8 mm, a tylko jeden model przewiduje sumę opadów powyżej 30 mm, o ile opady burzowe akurat przejdą nad stolicą Wielkopolski. Przed nami więc kolejny okres tego lata bez istotnych opadów deszczu. Susza hydrologiczna nadal będzie występować. Aktualnie stan wody w Wiśle na Bulwarach w Warszawie wynosi 36 cm (10 cm powyżej historycznego minimum). 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!