| |
Zagrożenie!
Fatalne prognozy na styczeń 2023. Śnieg i mróz rozczaruje. Zima w Polsce jedynie w epizodach

Fatalne prognozy na styczeń 2023. Śnieg i mróz rozczaruje. Zima w Polsce jedynie w epizodach

Niebawem rozpocznie się drugi miesiąc meteorologicznej zimy. Prognozy sezonowe rozczarują jednak miłośników zimy, bo wskazują brak długotrwałego okresu mroźnej i śnieżnej pogody. Najnowsza pogoda długoterminowa na styczeń 2023 potwierdza nasz wcześniejszy trend. To ma być miesiąc cieplejszy niż wynika z normy klimatycznej. Zima ze śniegiem i mrozem pojawi się tylko w epizodach, wyjątkiem będą obszary górskie, gdzie zimowe klimaty będą się przeważnie utrzymywać. Cyrkulacja strefowa aktywnego Atlantyku nadal będzie nam podsyłać łagodniejsze masy powietrza. Między strefami frontowymi spodziewamy się również wpływu obszaru wyżowego, który namiesza w prognozach opadów.

Prognozowany silny wir polarny do 13 stycznia 2023. Ryzyko śnieżnej i mroźnej zimy będzie mniejsze

Fatalne prognozy zimy na styczeń 2023 w Polsce, śnieżyce i mróz w epizodach, silny wir polarny

W minionych tygodniach rozwinął się dość silny wir polarny. Aktualne prognozy nie przewidują jego rozbicia w stratosferze w pierwszej połowie stycznia. Jeśli będzie sprężony z wirem troposferycznym, to powrót i atak mroźnej i śnieżnej zimy nam nadal nie grozi. W porównaniu do grudnia, gdy mieliśmy silny wyż skandynawsko - rosyjski oraz tworzące się niże na południu Europy, a przez to spływy arktycznego powietrza i podchodzące śnieżyce w rejon południowo wschodniej Polski, to tym razem w styczniu sytuacja baryczna w Europie ma być inna.

Pogoda na styczeń 2023. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Czy wróci zima w styczniu 2023 do Polski, prognoza ciśnienia

Zmianie ulegnie przede wszystkim położenie wyżu. Obszar antycyklonu ma dość często zalegać nad południową Europą na obszarze, od południowej Rosji przez Ukrainę po basen Morza Śródziemnego i okresami Polskę. Układy niżowe mają się znajdować głównie nad Atlantykiem i Skandynawią. Cyklony wędrując w rejon Wysp Brytyjskich i Skandynawii będą czasami sięgać strefami frontowymi Polskę niosąc przelotne opady, a nawet lokalne burze i w skrajnym przypadku wiatr o sile wichury, ale powrotu prawdziwej zimy z tego nie będzie. Nawet jeśli śnieg popada, to będzie topnieć ze względu na utrzymujące i wracające dodatnie temperatury. Okresy chłodniejsze również się pojawią, ale nie powinny być silne i długotrwałe. Co najwyżej w styczniu będą nas zatem czekać nieliczne epizody zimowe.

Prognozowana anomalia ciśnienia w środkowej troposferze, styczeń 2023

Zima ze śniegiem i mrozem rzadko w styczniu 2023 w Polsce, najnowsza prognoza pogody

Amerykańska prognoza sezonowa CFSv2 potwierdza również obecność obszaru wyżowego w środkowej warstwie troposfery. Łagodne oblicze zimy sprawdzi się, jeśli faktycznie jest dobrze przewidziany obszar zalegania antycyklonu oraz utrzyma się aktywność cyklonów atlantyckich. Gdyby wyż nie był prognozowany w centrum i na południu, a na wschodzie i północnym wschodzie Europy, to wtedy groziłby nam siarczysty mróz. Najnowsze prognozy wskazują jednak na brak stabilnego wyżu w tym rejonie kontynentu.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w styczniu 2023 w Polsce i Europie

Jaką pogodę przyniesie styczeń 2023 w Polsce, prognoza temperatury

Taki rozwój sytuacji barycznej ma zapewnić w Polsce ciepły, wręcz ekstremalnie ciepły styczeń. Obecnie prognozowana anomalia średniej temperatury za cały miesiąc waha się od 2,5 do 5 st. C. powyżej normy klimatycznej. Niewykluczone, że prognoza jest przeszacowana i ostatecznie dodatnia anomalia będzie mniejsza. Średnia temperatura w Polsce w styczniu waha się od -3,3 st. C. w Suwałkach i Zakopanem przez -1,5 st. C. w Warszawie, -1,1 w Toruniu, do 0,8 st. C. w Świnoujściu. Również europejski model ECMWF przewiduje 60-70% prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w styczniu na obszarze Polski.

Pogoda na styczeń 2023. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Czy będzie śnieg i mróz w styczniu 2023 w Polsce, najnowsza prognoza opadów

Obecne wyliczenia amerykańskiej prognozy sezonowej zapowiada w wielu regionach Polski w styczniu mniej opadów niż wynika to z normy wieloletniej. Model europejski wskazuje na osiągnięcie normy. Podsumowując, styczeń 2023 w Polsce ma być miesiącem o kilka st. C. cieplejszym od normy klimatycznej. Opady zapiszą się miejscami poniżej lub w normie. Zimowe okresy wystąpią w nielicznych i raczej słabych epizodach. Czeka nas również sporo dni ze stabilną i bezopadową pogodą. Zmiany mogą przynieść przechodzące fronty związane z wędrującymi niżami. Wówczas przelotnie popada, a nawet miejscami wystąpi burza. Wzrośnie również miejscami ryzyko wichury. Styczeń, który jest jednym z najchłodniejszych miesięcy w ciągu całego roku, tym razem ma być miesiącem łagodnym. Dzięki temu mniej środków wydamy na opał.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!