| |
Zagrożenie!
Asperitas: „morskie fale na niebie” rozwinęły się pod prądem strumieniowym nad Francją

Asperitas: „morskie fale na niebie” rozwinęły się pod prądem strumieniowym nad Francją

23 marca br. w Światowym Dniu Meteorologii, po raz pierwszy od wielu lat, dodano nowe formy chmur do Międzynarodowego Atlasu. Jedna z nich oficjalnie uznana i nazwana to Asperitas, wcześniej znana jako Undulatus asperatus.

Na poniższym zdjęciu satelitarnym zobaczymy położenie niżu Ksawery (N) oraz rozciągające się pasmo zachmurzenia pod prądem strumieniowym, ciągnące się od Polski przez Niemcy po Francję. Dodatkowo zaznaczony został rejon pojawienia się chmur Asperitas. Zdjęcie: NASA, 5 października br.

Asperitas zdjęcie satelitarne

Obserwatorzy i meteorolodzy nadal gromadzą materiały dotyczące warunków pogodowych, w jakich powstaje ten dość rzadki rodzaj chmur.

Asperitas - Undulatus Asperatus 1

Jeden z ostatnich przykładów pochodzi z 5 października br. W czasie, gdy nad Niemcami pogłębiał się niż Ksawery niosący wichury, pod rozciągającym się prądem strumieniowym nad Francją, m.in. w rejonie Paryża rozwinęły się chmury Asperitas.

Asperitas - Undulatus Asperatus 2

Można więc wysnuć wniosek, że to właśnie pod nisko położonym jet streamem tzw. Low Level Jet - LLJ, występuje znaczne prawdopodobieństwo pojawienia się tak okazałych i pofalowanych chmur.

Asperitas - Undulatus Asperatus 3

Asperitas tworzą się w dynamicznej i niestabilnej atmosferze składającej się z różnych prądów powietrznych, co daje typowy efekt fali morskiej na niebie.

Asperitas - Undulatus Asperatus 4

Groźnie wyglądające chmury, niekoniecznie jednak powodują duże zagrożenie ze strony wiatru, deszczu i burz. Dość często się zdarza, że z perspektywy obserwatora "nic" się wtedy nie dzieje.

Asperitas - Undulatus Asperatus 5

Chmury tego rodzaju, zostały po raz pierwszy sfotografowane w latach 70-tych w stanie Iowa (USA).

Asperitas - Undulatus Asperatus 6

Zdjęcia: VK


Komentarze
Grzes

Czy w Polsce jest kiedyś szansa żeby je zaobserwować?

07 październik 2017 - 12:25
Odpowiedz
DobraPogoda24

Tak, były widywane co najmniej kilka razy w ciągu ostatnich kilku lat.

07 październik 2017 - 13:44
Odpowiedz
Krzysztof

były 19.08.2019 nad Legnicą o 7:43

25 sierpień 2019 - 12:52
Odpowiedz