| |
Zagrożenie!
Do Polski wkracza krótka fala wysokich temperatur. Apogeum w środę 26.06

Do Polski wkracza krótka fala wysokich temperatur. Apogeum w środę 26.06

Już wczoraj 24.06 na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Wielkopolsce temperatura maksymalna osiągnęła 29-30 st. C. Dziś 25.06 napłynie jeszcze cieplejsza masa powietrza, która dzięki nieograniczonej operacji słonecznej szybko zacznie podnosić temperaturę. Szczególnie w woj. lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim oraz miejscami w zachodniopomorskim i łódzkim, temperatura osiągnie lub przekroczy 30 st. C., a lokalnie niewykluczone, że zatrzyma się na 32-34 st. C.

Prognozowana temperatura we wtorek 25.06 o godz. 16:00

Prognoza upał czerwiec Polska

Apogeum tego krótkiego epizodu ekstremalnych temperatur spodziewamy się w środę 26.06. W tym dniu na przeważającym obszarze wschodniej połowy kraju, temperatura osiągnie 30-33 st. C., a w centrum i na zachodzie co najmniej 34-36 st. C., lokalnie przekraczając ten poziom być może do 37-38 st. C., zwłaszcza w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.

W tym dniu w Polsce na pewno wystąpi bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną i ponownie będziemy musieli się ratować importem energii m.in. z Niemiec, Szwecji i Litwy.

Poniżej przykładowa sytuacja z 9 sierpnia, 2018 roku. W tym dniu aby zaspokoić potrzeby energetyczne musieliśmy się ratować importem energii z Niemiec, Szwecji, Litwy, a nawet z Ukrainy. My z kolei wspieraliśmy niewielką częścią energii Czechów i Słowaków. Saldo wymiany całkowitej było ujemne. Zwróćmy jeszcze uwagę na gałęzie źródeł energii w Polsce. Elektrownie węglowe stanowią nadal dominującą większość.

Energia elektryczna w Polsce upał import eksport

Prognozowana temperatura w środę 26.06 o godz. 16:00

Upał w Polsce prognoza czerwiec

27 czerwca temperatura spadnie w całym kraju, ale nadal w południowej połowie zanotujemy co najmniej 26-29 st. C. Kolejne temperatury osiągające lub przekraczające 30 st. C. na znacznym obszarze kraju zanotujemy prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca.

Dane: prognoza według modelu ECMWF


Komentarze
Ben Wwa

Znajomi dzwonili do firmy instalującej klimatyzację, aby się dowiedzieć o warunki, cenę itd. Usłyszeli, że ze względu na nawał zleceń, zamówienie może zostać zrealizowane za pół roku.

25 czerwiec 2019 - 13:23
Odpowiedz